Polska ani za rządów PiS, ani za rządów PO nie jest bezpieczna! - Konfederacja

Polska ani za rządów PiS, ani za rządów PO nie jest bezpieczna!

Konferencja prasowa Konfederacji w temacie bezpieczeństwa z udziałem posłów Krzysztofa Tuduja i Romana Fritza, 23 lutego 2024 r.

Krzysztof Tuduj:
– Polska za rządów PO-PiS nie jest krajem bezpiecznym. Konfederacja bardzo regularnie monituje w tych sprawach związanych z bezpieczeństwem. Zwracamy uwagę, że te kwestie wymagają bardzo poważnego podejścia. Wiele lat zaniedbań, wiele lat nieodpowiedzialności to jest charakterystyka rządów ostatnich dekad, a nie ostatniego roku.

Duże donacje sprzętowe, materiałowe, jeżeli chodzi o uzbrojenie, przekazaliśmy na Ukrainę. To tzw. przekazywanie odbywało się bez głębszej refleksji na temat zdolności i utrzymania zdolności bojowych polskiej armii.

Mało tego, mijają 2 lata wojny i tych braków, tych deficytów, które mamy wciąż nie udało się w odpowiednim stopniu odbudować. Brakuje nam czołgów, brakuje nam wozów bojowych piechoty. I same nawet czołgi, które miały być zakupione z Korei, za kredyty również z Korei i z tym są problemy. I ta sprawa nie jest konkluzywnie załatwiona.

To jest szczególnie istotne, polski przemysł zbrojeniowy nie jest odpowiednio dowartościowany. Powinna być mocna orientacja na zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym, żebyśmy głównie o nasze możliwości produkcyjne zbroili naszą armię. Oczywiście w ramach technologicznych możliwości. Tutaj mamy świadomość jak to wygląda. Sytuacja w której większość tych środków jakie pójdą na zbrojenia będzie wspomagała gospodarki innych krajów, a nie będzie służyła również dla rozwoju Polski, nie jest korzystna.

Zwracamy uwagę na zaniedbania w tej materii. Apelujemy o pośpiech, rozsądek. Apelujemy o uzupełnianie wszystkich potrzebnych sprzętów, stanów magazynowych, rezerw. Musimy być państwem przygotowanym na wszystkie scenariusze. Tylko i wyłącznie nasza siła będzie stanowiła gwarancję odstraszania, gwarancję tego, że nie będziemy łatwym kąskiem dla imperializmu rosyjskiego czy też dla innych zagrożeń militarnych. (…)