PiS uprawia propagandę za pieniądze z... rezerwy budżetowej! - Konfederacja

PiS uprawia propagandę za pieniądze z… rezerwy budżetowej!

Konferencja prasowa Konfederacji w dniu 18 sierpnia 2023 roku z udziałem pełnomocnika wyborczego Witolda Tumanowicza i posła Dobromira Sośnierza.

Dobromir Sośnierz:
– Chcieliśmy powiedzieć o pomyśle PiS-u na kampanię wyborczą, którym to pomysłem jest finansowanie tej kampanii ze środków budżetowych, pod zwodniczymi pretekstami.
Na przykład, PiS 2,5 miliona złotych przeznaczył na promocję swojego programu wyborczego z pieniędzy podatnika. 630 tysięcy na same billboardy, które mają przekonywać, że rząd załatwił darmowe autostrady. I to w stosunku do ludzi, którzy już wiedzą, że załatwił, bo na te autostradę wjechali. Tylko żeby nie zapomnieli być wdzięczni rządowi no to rząd stawia takie pomniki swojego programu i wydaje na to pieniądze podatnika.

– Drugim takim wesołym pomysłem jest promowanie programu 800+. Ten program wymaga oczywiście pilnej promocji, bo jeszcze, nie daj Boże, ludzie by nie brali tego 800+. Więc koniecznie należy zorganizować z tej okazji pikniki. Na tych piknikach posłowie PiS będą prężyli się z dumą jak to głośno dają pieniądze, które wcześniej po cichu zabrali.
Ubolewam nad tym, że tylko jedna strona tego przedsięwzięcia jest tak głośno promowana, bo równie głośno PiS powinien w takim razie informować wyborców o tym kiedy zabiera im te podatki, a nie tylko wtedy, kiedy im je tylko daje. (…)

– Rozmywanie granicy między takimi kampaniami społecznymi, między wydatkami uzasadnionymi informacyjnymi rządu a promocją swojego programu i promocją partii zostało zdecydowanie przekroczone w tym przypadku. Mamy do czynienia zdecydowanie z kampanią wyborczą prowadzoną pod zwodniczym płaszczykiem programów informacyjnych.

Witold Tumanowicz:
– Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że rząd PiS-u i partii Ziobry robi wszystko, aby wydać nasze pieniądze na korupcję polityczną. Wszystkie te programy, wszystkie te “plusy”, wszystkie te rzeczy, które wywołują inflację, czyli realne zubożenie Polaków, są wydatkowane z naszych pieniędzy. Nie dość, że są wydatkowane z naszych pieniędzy, to jeszcze dodatkowo, trzeba je promować.

– Ale żeby tego było jeszcze mało, oni wydają te pieniądze z rezerwy budżetowej. Rezerwa budżetowa, która jest przeznaczona na takie sytuacje jak klęski żywiołowe. Rozumiem, że klęską żywiołową jest obecnie w oczach PiS-u to, że mogą utracić władzę. Więc rozumiem, że przeznaczają te pieniądze właśnie na promocję swoich własnych pomysłów, tych autostrad, tych pikników 800+. (…)