Wawer: NFZ działa źle. Mamy pomysł jak to zmienić - Konfederacja

Wawer: NFZ działa źle. Mamy pomysł jak to zmienić

NFZ działa źle – co do tego chyba wszyscy w Polsce są zgodni. Problem w tym, że pomysłem PiS-u, Platformy, Lewicy, Hołowni na zmianę tego stanu rzeczy jest dosypywanie kolejnych dziesiątków miliardów złotych do tego niedziałającego systemu i liczenie, że przyniesie to magiczny efekt w postaci uzdrowienia niedziałającego systemu – wyjaśnia Michał Wawer.

System działa źle? Trzeba go zmienić

W Konfederacji na te kwestie patrzymy inaczej. Jeżeli system w samych swoich założeniach działa źle, to trzeba zmienić system. I nasz pomysł na to jak to zrobić jest prosty. Pozwólmy działać innym ubezpieczycielom na rynku usług zdrowotnych. Zlikwidujmy monopol NFZ-u. Pozwólmy pacjentom zapisywać się do innych ubezpieczycieli. Nie tak, jak w tej chwili, że owszem, każdy może pójść do prywatnego ubezpieczyciela, zapłacić grubą kasę, a składkę na NFZ i tak będzie musiał oddawać ze swojej pensji. Nie! Pozwólmy się naprawdę wypisać z NFZ-u. Zabrać przypadającą na nas część pieniędzy, czyli to, co nazywamy bonem zdrowotnym i pójść do innego ubezpieczyciela. Jeżeli ktoś chce zostać w NFZ, świetnie, jego wybór, dla niego nic się nie zmieni. Jeżeli natomiast ktoś chce się przepisać to będzie miał taką możliwość. I nie będzie koszyka świadczeń gwarantowanych. W tej chwili mamy zagwarantowane świadczenia, ale tylko pozornie, bo możemy zostać zapisani np. na… luty 2028 roku.

Tylko konkurencja poprawi sytuację

W systemie konkurencji między ubezpieczycielami rola państwa będzie polegała na tym, żeby rzeczywiście egzekwować te gwarancje od ubezpieczycieli. Taki system uchroni mechanizmy konkurencji, rynkowe mechanizmy konkurencji między ubezpieczycielami, które sprawią, że jeżeli ubezpieczyciele będą chcieli mieć pacjentów, będą chcieli mieć idące za nimi pieniądze z ich składki zdrowotnej, z ich bonu zdrowotnego to ubezpieczyciele będą musieli konkurować. Konkurować jakością usług medycznych, dostępnością usług, czasem oczekiwania na te usługi, jakością obsługi klienta i dziesiątkami innych rzeczy. Konkurencja sprawi, że za te same pieniądze wszyscy dostaniemy lepszą ochronę zdrowia. Również ci, którzy zostaną w NFZ, ponieważ NFZ też będzie musiał konkurować.

Czy to brzmi jak szalona liberalna utopia, niemożliwa do zrealizowania w realnym świecie? Nie. Dokładnie taki system działa w Niemczech. I w Czechach. Mechanizmy konkurencji są elementami wszystkich najlepiej ocenianych systemów ochrony zdrowia na świecie. W naszym programie Konstytucja Wolności opisujemy szczegóły proponowanej przez nas reformy.

Kłamstwo TVP o programie Konfederacji

W TVP można było usłyszeć, że “Konfederacja proponuje bon zdrowotny w wysokości 4340 zł. Jeżeli przez rok p[acjent przekroczy tę kwotę to zapłaci za leczenie z własnej kieszeni”. To bzdura! Nigdy niczego takiego nie proponowaliśmy i nie jest to nasz program. Prawdopodobnie TVP zaczerpnęło tą kwotę z wyliczeń pani redaktor Gozdyry z Polsatu. – takie pieniądze w tej chwili przypadają na każdego pacjenta w obecnym NFZ-wskim systemie. Nie jest to proponowana przez nas kwota bonu zdrowotnego i nie do takiej kwoty będziemy się odnosić w naszych reformach.