Konfederacja żąda wstrzymania zamykania kopalń Krupiński, Makoszowy i JAS-MOS - Konfederacja

Konfederacja żąda wstrzymania zamykania kopalń Krupiński, Makoszowy i JAS-MOS

Konfederacja apeluje do rządu o wstrzymanie zamykania kopalń Makoszowy w Zabrzu, Krupiński w Suszcu i JAS-MOS w Jastrzębiu Zdroju. Zdaniem polityków Polska musi pilnie odrzucić politykę klimatyczną Unii Europejskiej i zaprzestań likwidowania polskiego górnictwa. Robert Winnicki złożył w tej sprawie w sejmie wniosek formalny. “
“Ta likwidacja kopalń w Polsce, która dzisiaj skutkuje nie tylko brakiem na rynku węgla, skutkuje również tym, że drożeje prąd, a polityka klimatyczna UE prowadzi nas w kierunku blackoutu i drożyzny.” – powiedział Robert Winnicki.
Jeden z liderów Konfederacji stwierdził, że z likwidacją polskiego górnictwa mamy do czynienia od wielu lat, od czasu kiedy przyjęto Pakiet Klimatyczny Unii Europejskiej, przed którym środowiska tworzące dziś Konfederacje ostrzegały już w 2013 roku.
“Czternaście kopalń zamkniętych tylko za rządów PiS. Takich kopalń jak kopalnia Krupiński w Suszcu, która miała jeszcze 40 milionów ton zasobów operatywnych. KOpalnia Makoszowy w Zabrzu, która ma 90 milionów ton operatywnych. Kopalnia Bielszowice w Rudzie Śląskiej, która ma 70 mln ton zasobów operatywnych. To są te likwidacje, które toczą się w ostatnich latach.”
“Żądamy tego, żeby wypowiedzieć pakiet klimatyczny Unii Europejskiej i wstrzymać likwidację kopalni Krupiński, Makoszowy i JAS-MOS. To jest wszystko do zrobienia. Potrzeba jedynie woli politycznej.”