Bankructwo polityki unijnej PiS! - Konfederacja

Bankructwo polityki unijnej PiS!

Politycy Konfederacji zorganizowali w Sejmie konferencję prasową pod hasłem „Bankructwo polityki unijnej PiS”. Powiedzieli na niej, że polityka zagraniczna, a zwłaszcza polityka unijna, jest nieudolna i kompromitująca państwo polskie. Świadczą o tym wyroki TSUE: odnośnie braku zawieszenia stosowania przepisów w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN oraz niewykonanie postanowienia o zaprzestaniu wydobycia węgla w Turowie.

Polska zgodnie z decyzją TSUE nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W związku z tym zapadło postanowienie o  zapłacie kary w wysokości 1 mln euro dziennie. Zawnioskowała o to Komisja Europejska.

Dobromir Sośnierz: „Dopiero co rząd prężył muskułu. W tej chwili już zamierza uciec z frontu. (…) Polska po odegraniu dramatycznej operetki w patriotycznych słowach zamierza skapitulować i stworzyć precedens rozszerzający kompetencje UE. Jeśli się takiej wojny nie potrafi wygrać, to nie należy na taką wojnę iść.”

„Polski rząd zamierza sprzedać kawałek naszej suwerenności, za te same pieniądze, za które już się sprzedał.”powiedział Sośnierz, odnosząc się do faktu, że polski rząd już raz zaakceptował warunki otrzymania pieniędzy z funduszy unijnych (unijny dług oraz unijne podatki).

Milion euro dziennie od TSUE to kolejna kara finansowa zasądzona przez ten podmiot wobec Polski. We wrześniu sąd na wniosek Czech zobowiązał rząd do zapłaty 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia o zaprzestaniu wydobycia węgla w Turowie.

Poseł Krystian Kamiński, członek Komisji Spraw Zagranicznych z ramienia Konfederacji: „W dużej mierze problem z Turowem leży po stronie polskiej dyplomacji, która fatalnie ten temat ogrywała. Przez 1,5 roku nie mieliśmy w Czechach ambasadora, czyli człowieka, który na miejscu powinien tę sprawę załagodzić.”

„PiS w dalszym ciągu kompromituje Polskę, prowadząc nieudolną politykę. My jako Konfederacja apelujemy o to, aby wprowadzić dyplomację nowego wzoru, opartą o profesjonalizm i o młode kadry, które kształcimy, a które obecnie nie są wykorzystywane.” – dodał poseł.

 

CAŁOŚĆ KONFERENCJI