Wzrost cen mieszkań nawet o 30%! - Konfederacja

Wzrost cen mieszkań nawet o 30%!

Marek Tucholski, kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Płocka.

Średnie ceny ofertowe małych i średnich mieszkań wzrosły w ciągu zaledwie roku w niektórych miastach nawet o 30%! W Płocku zanotowano wzrost o 16%! Przy obecnych stawkach na naszym lokalnym rynku to wzrost ceny o kilkadziesiąt tysięcy złotych w zaledwie 12 miesięcy. W Warszawie nawet prawie o 200 tysięcy złotych. Jest to spowodowane głównie dwoma czynnikami:

1. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej.
  2. Wprowadzenie programu “kredyt 2%”.

• Kiedy pojawiły się pomysły wprowadzenia tzw. bezpiecznego kredytu 2 proc., jako jedyni ostrzegaliśmy, że to nie poprawi dostępności mieszkań, tylko spowoduje drastyczny wzrost ich cen, a na dopłatach, za które płacą wszyscy podatnicy skorzystają tylko banki i deweloperzy. Stało się dokładnie tak, jak przewidywaliśmy!

Sposobem na tańsze mieszkania nie jest stymulowanie popytu poprzez dopłaty, ale zwiększenie podaży mieszkań poprzez usunięcie barier administracyjnych i obniżenie niektórych podatków. Tylko w ten sposób możemy zmienić fatalną sytuację, w której większość ludzi musi na kilkadziesiąt lat zadłużyć się, aby w ogóle kupić jakiekolwiek mieszkanie.

Źródło: Otodom Analytics