Wicemarszałek Bosak krótko wyjaśnił posłowi Józefaciukowi gdzie się myli - Konfederacja

Wicemarszałek Bosak krótko wyjaśnił posłowi Józefaciukowi gdzie się myli

Wicemarszałek Krzysztof Bosak w krótkiej polemice z posłem Marcinem Józefaciukiem, 8 marca 2024 r.

Poseł Marcin Józefaciuk z PO:
– Szanowny panie marszałku, prawo do aborcji to prawo człowieka. Prawa kobiet to prawo człowieka.

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak:
– Dziękuję bardzo, panie pośle. Rzeczywiście uważam, że powinniśmy pracować nad projektami, które zostały wniesione. Jako jedyny członek prezydium zamówiłem już ekspertyzy dotyczące zgodności z Konstytucją tych projektów dotyczących aborcji, które zostały wniesione m.in. przez posłów związanych z państwa koalicją. Z części tych ekspertyz wynika, że wniesione przez was projekty są sprzeczne z Konstytucją.

I pragnę przypomnieć, że zgodnie z międzynarodową doktryną praw człowieka prawo do aborcji nie jest wpisane do katalogu praw człowieka, do żadnej konwencji międzynarodowej, która obowiązuje Polskę. Zaś prawo do życia jest prawem, które gwarantuje polska Konstytucja.

Oczywiście, co do zakresu regulacji będzie nas tutaj różniła opinia i dlatego będziemy dyskutować. Natomiast pragnę, jeżeli pan wywołał mnie do głosu, pragnę poinformować pana o tym.