Warto obserwować politykę Indii, gdyż bez kompleksów realizują swoje interesy - Konfederacja

Warto obserwować politykę Indii, gdyż bez kompleksów realizują swoje interesy

Wicemarszałek Krzysztof Bosak na serwsie X skomentował swój udział w przyjęciu zorganizowanym w ambasadzie Indii.

Krzysztof Bosak: Na zaproszenie ambasador Nagma Mallick uczestniczyłem w przyjęciu z okazji 75. Dnia Republiki czyli święta niepodległości Indii.

Zespół ambasady Indii zaskoczył naprawdę interesującym programem kulturalnym:
– wystawą zdjęć poświęconą zabytkowym katolickim kościołom w Indiach,
– wystawą akwareli z najwybitniejszymi zabytkami architektury Indii
– oraz świetnym pokazem tradycyjnego tańca hinduskiego kathak, w wykonaniu zespołu ściągniętego specjalnie z Indii.

W przemówieniach i w kuluarach mowa była między innymi o współpracy gospodarczej, której wyrazem jest np. inwestycja kapitału z Indii w polski przemysł elektroniczny w mojej rodzinnej Zielonej Górze.

W obszarze polityki międzynarodowej Indie kierują się wyłącznie swoim własnym interesem, co prowadzi do różnicy zdań pomiędzy naszymi krajami w odniesieniu do wojny Rosji z Ukrainą. Indie nie tylko nie dołączają do polityki sankcyjnej, ale korzystają na niej, kupując po lepszej cenie rosyjską ropę.

Do kwestii rosyjskiej w swoim przemówieniu zręcznie odniósł się reprezentujący rząd Polski minister Władysław Teofil Bartoszewski, wskazując, że aktualna polityka Rosji to nic innego jak kolejna forma odrzuconego przez Indie kolonializmu. Dobrze że mimo wahań MSZ jednak zdecydował się uczestniczyć w tym wydarzeniu. Obrażanie się i absencja nie są dobrym sposobem na przekonanie kogokolwiek do swoich racji, a już szczególnie nie w relacjach z dynamicznie rozwijającym się państwem mającym 1,4 miliarda obywateli.

Warto obserwować politykę Indii, gdyż bez kompleksów realizują swoje interesy i — w odróżnieniu od wielu państw zachodnich — są dumne ze swojego dziedzictwa i podchodzą do niego bez tej całej autonegacji i dekadencji, którą możemy często obserwować u naszych zachodnich partnerów. A ci traktują Indie bardzo serio, czego świadectwem jest dzisiejsza wizyta prezydenta Macrona w Delhi.

Komentarze (1)