„Ta rakieta była ukraińska!” Żądamy odszkodowania za śmierć Polaków - Konfederacja

„Ta rakieta była ukraińska!” Żądamy odszkodowania za śmierć Polaków

– Dziś już wiemy, że nasi biegli ustalili jednoznacznie, że ta rakieta była ukraińska – stwierdziła Anna Siarkowska na konferencji prasowej Konfederacji, mówiąc o rakiecie, która spadła w Przewodowie zabijając dwóch naszych obywateli.

– Ta rakieta była ukraińska, a jednocześnie, już po samym wybuchu tej rakiety(…) strona ukraińska absolutnie zaprzeczała temu, że to może być ich rakieta. W żaden sposób również nie przeprosiła. Nie wzięła również udziału w śledztwie, które się toczy. (…)

– Nasz rząd w żaden sposób nie umie wyegzekwować od strony ukraińskiej przeprosin. Nie umie wye4gzekwować również odszkodowania, które się przecież należy rodzinom tych, którzy zginęli. Obserwujemy taką niemoc rządu. Taki imposybilizm. (…)

– Z naszej strony wpłynie interpelacja do p. ministra Mariusza Błaszczaka. Również do p. Zbigniewa Ziobry. Interpelacja dotycząca śledztwa, które się toczy w sprawie rakiety w Przewodowie. Dotycząca tego czy wypłacono jakiekolwiek odszkodowania? Czy uczestniczy w tym procesie strona ukraińska? I jakie działania podjął rząd, aby strona ukraińska rzeczywiście zaangażowała się w to śledztwo i wzięła odpowiedzialność za śmierć polskich obywateli?

Rafał Mekler:
– Według doniesień medialnych strona ukraińska blokuje śledztwo, które ma ustalić kto jest winny śmierci tych dwóch osób w listopadzie zeszłego roku w Przewodowie. Strona polska, prokuratura nie może się doczekać żadnych dokumentów ze strony ukraińskiej. (…) Prokuratura polska twierdzi, że w związku z brakiem tych dowodów będzie musiała zawiesić to śledztwo. Śmierć dwóch osób to nie jest błaha sprawa, to nie jest kradzież batonika w sklepie. (…)

Opinia biegłych w sprawie tej rakiety jest jednoznaczna. Była to rakieta produkcji radzieckiej na wyposażeniu wojsk ukraińskich. Rakieta sił zbrojnych Ukrainy. (…)