Podwyższyć kwotę wolną od podatku! - Konfederacja

Podwyższyć kwotę wolną od podatku!

Konferencja prasowa posłów Konrada Berkowicza i Witolda Tumanowicza, 21 lutego 2022 r.

Konrad Berkowicz:
– Konfederacja już w poprzedniej kadencji i w minionej kampanii wyborczej przedstawiała postulat zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. I ten postulat, w czasie kampanii wyborczej podchwycił Donald Tusk, przedstawił jako swój i włączył nawet do 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Z czego należało się oczywiście cieszyć. Bo to to dobrze jeżeli inne siły polityczne zgadzają się z naszymi postulatami. Obiecują je zrealizować i jeszcze mają szansę na rządzenie.

Zwracaliśmy uwagę, że tutaj jest pewien problem z wiarygodnością Donalda Tuska, bo przecież przed poprzednimi jego rządami obiecywał obniżać podatki, a później podwyższył VAT, akcyzę, składkę rentową, zlikwidował szereg ulg podatkowych. Ale można było mieć jednak nadzieję, że nie okaże się takim małym, sympatycznym kłamczuszkiem i jednak zrealizuje te swoje postulaty. A przynajmniej ten postulat. Niestety…

Zostało już tylko 30 dni do końca pierwszych 100 dni rządów, mało czasu, a o postulacie nic nie słyszymy. Można by mieć nadzieję, że jest jeszcze czas na zrealizowanie tego, ale niestety, dostaliśmy na piśmie odpowiedź na pytanie do expose Donalda Tuska, która brzmi tak:
Ze względu na wagę postulatu jego wprowadzenie musi zostać poprzedzone stosownymi analizami, korespondować z wynikami audytu stanu finansów publicznych, uwzględniać wyniki analiz dotyczących wpływu na systemu IT, w tym czas niezbędny na implementację zmian w systemach informatycznych oraz przetestowanie projektowanych rozwiązań.

Okazuje się więc, że kiedy Donald Tusk mówił, że ma dla nas konkret, który zrealizuje przez pierwsze 100 dni to nie miał konkretu, bo jeszcze tego nie przeanalizował. Nie wiedział ile czasu zajmie realizacja tego postulatu. I jesteśmy w sytuacji w której ten postulat nie jest realizowany i dostajemy informację, że raczej zrealizowany w najbliższym czasie nie będzie. (…)

Witold Tumanowicz:
– Śpieszmy się rozliczać polityków z ich obietnic wyborczych, ponieważ tak szybko zapominają o ich realizacji. Jedną z obietnic składanych przez marszałka Hołownię było to, że nie będzie zamrażarki sejmowej, że nie będzie mrozić projektów ustaw. Natomiast już w pierwszych dniach tej kadencji, X kadencji Sejmu Konfederacja złożyła ustawę o kwocie 60 tysięcy kwoty wolnej od podatku, mówiąc: sprawdzam! Sprawdzam jeden z konkretów, które złożył rząd Donalda Tuska jeszcze w kampanii wyborczej. I jak widać, nie zamierza się z tych obietnic wywiązać!

Już kręcą, że nie mają swoistych analiz, że nie wiedzą, czy znajdą na to pieniądze w budżecie. Rozumiem, że obiecać można wszystko, dlatego, że oczywiście papier jest cierpliwy, nie będzie rozliczał. Natomiast wyborcy już tak! I mam nadzieję, że wyborcy tego nie zapomną, że to Konfederacja jest symbolem obniżania podatków, że to Konfederacja szła z postulatami uproszczenia i obniżenia podatków.

To Konfederacja mówiła o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, to Konfederacja jest w tym temacie wiarygodna. Oczywiście, Donald Tusk chciał podebrać te postulaty, a obecnie ich nie realizuje.

Już np. europoseł Szejnfeld z Platfomy Obywatelskiej arogancko mówi o tym, że te 100 dni to tak naprawdę wcale nie muszą być pierwsze 100 dni. To tak naprawdę mogą być kolejne dni. Właściwie to nie wiadomo, którego roku. A może w ogóle nie wiadomo, czy tej kadencji!

Bo tak naprawdę nie ma chyba w tym momencie nikogo, kto mógłby Platformę rozliczyć. Bo w państwie, jak widać, rządzi wola polityczna, wola polityczna Donalda Tuska. Rządzi bezprawie, rządzi obchodzenie ustaw, rządzi obchodzenie Konstytucji, rządzą uchwały. Natomiast, jeśli chodzi o uwolnienie energii Polaków, ich przedsiębiorczości, ich pracowitości, w postaci obniżenia podatków, podwyższenia kwoty wolnej od podatku – te wszystkie tematy rządowi Donalda Tuska zupełnie nie leżą na sercu.