„Platforma wzięła fatalny budżet Morawieckiego i uczyniła go jeszcze gorszym” - Konfederacja

„Platforma wzięła fatalny budżet Morawieckiego i uczyniła go jeszcze gorszym”

Poseł Michał Wawer w imieniu Klubu Konfederacji ws. Sprawozdania Komisji o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2024.

– Panie Premierze, daliście się złapać w pułapkę Morawieckiego. Mateusz Morawiecki wiedząc już, że nie będzie rządził i nie będzie ponosił odpowiedzialności za wykonanie budżetu w kolejnym roku, napisał – co widzi chyba każdy z podstawowymi kompetencjami ekonomicznymi – napisał najgorszy budżet jaki da się sobie wyobrazić. Napisał budżet złośliwy, wpychający Polskę w spiralę zadłużenia, niespinający się na najbardziej podstawowym poziomie. I zostawił Platformie Obywatelskiej ten budżet a Platforma dała się złapać w pułapkę.

Zamiast zrobić dobry budżet wzięła ten budżet Morawieckiego, wzięła budżet fatalny i – choć wydawało się to już niemożliwe – uczyniła go jeszcze gorszym, dodając kolejne, grube dziesiątki miliardów deficytu budżetowego.

To o czym dzisiaj dyskutujemy, nad czym mamy dzisiaj głosować, to jest już operowanie pieniędzmi których nie ma. Który rząd w planie na przyszły rok nie ma i mieć nie może. To są po prostu niewyobrażalne kwoty których polska gospodarka nie jest w stanie pociągnąć.

W takiej sytuacji rząd ma trzy możliwości.
Albo zrewidować budżet, zracjonalizować wydatki, zrobić oszczędności, ułożyć dobry zbilansowany budżet. Na to wam zabrakło odwagi.
Rząd może, ze szkodą dla całej gospodarki, drukować pieniądze, żeby zaspokoić swoje potrzeby. To co robił bez żadnego opamiętania PiS przez 8 lat. Wy takiej możliwości nie macie, bo nie kontrolujecie jeszcze Narodowego Banku Polskiego.
I jest opcja trzecia, którą poszliście bez opamiętania, czyli zadłużanie się. Zadłużanie się na skalę rekordową, historyczną. Na skalę grecką. To jest grecka skala zadłużania się, która wpycha Polskę w spiralę zadłużenia. Doprowadzi Polskę do sytuacji gdzie już za kilka lat będziemy mieli poważny problem nie tylko z zaciąganiem nowych pożyczek, ale ze spłatą kapitału i odsetek zaciąganych po to, żebyście teraz, w ramach wojenki Platformy z PiS-em, mogli się przelicytowywać na rozdawnictwo.

Opamiętajcie się. Cofnijcie o krok. Odrzućcie ten budżet i napiszcie budżet porządny, prawidłowy. Taki, który ma szansę dać polskiej gospodarce nowe odbicie, na nowe lata, na nowy wzrost dobrobytu Polaków.