PiS ośmiesza instytucję referendum! Chcemy poważnych pytań - Konfederacja

PiS ośmiesza instytucję referendum! Chcemy poważnych pytań

Konferencja prasowa Konfederacji w sprawie referendum z udziałem posłów Krzysztofa Bosaka i Stanisława Tyszki.

Krzysztof Bosak:
– Przedstawiamy pytania, które chcemy, żeby zadano Polakom. Uważamy, że referenda to dobry instrument do tego, żeby pomóc zdefiniować jaka powinna być polityka rządu. Pytania muszą być poważne, merytoryczne, muszą dotyczyć tego co będzie naprawdę robił rząd.

– Nasze pytania już od kilku dni promujemy w mediach. W pierwszej reakcji, na pytania w sprawie polityki migracyjnej Unii Europejskiej, przedstawiliśmy nie jedno a pięć pytań dotyczących polityki migracyjnej. Natomiast w tej chwili, w reakcji na rozszerzanie tematyki referendum, poza tematykę polityki migracyjnej, dodajemy kolejne pytania.

Czy popiera Pan/Pani wypłacanie świadczeń socjalnych imigrantom?
To jest coś co rząd robi. Według badań 4/5 społeczeństwa tego nie popiera. Rząd Mateusza Morawieckiego nikogo o opinię nie pytał. Do wszystkich ustaw cudzoziemców dopisuje.

Czy popiera Pan/Pani waloryzację świadczenia 500+ do 800+?
To jest realne pytanie. Czy Polacy tego chcą? Przypomnijmy, że sami politycy PiS na początku mówili, że rozszerzenie 500+ do 700+ będzie miało charakter proinflacyjny, ale później, kiedy wyszli z pomysłem wprowadzenia 800+, to nagle w magiczny sposób okazało się, że o ile 700+byłoby proinflacyjne to 800+ już nie jest.

Czy popiera Pan/Pani ograniczenie możliwości korzystania z gotówki.
Przypomnijmy, że rząd Mateusza Morawieckiego, rząd złożony z hipokrytów prowadzących nietransparentną politykę, do ustaw związanych z pandemią dopisywał najróżniejsze przepisy, między innymi przepisy zawężające możliwość korzystania z gotówki. Konia z rzędem temu kto wyjaśni jaki związek z pandemią, covidem a ograniczaniem możliwości korzystania z gotówki.
Widać, że ludzie, którzy wyszli z bankowości, nigdy tymi bankowcami, banksterami nie przestają być. Morawiecki po cichu, za kulisowo próbował ograniczyć możliwość wolnego korzystania Polakom ze swoich praw. Jest to zbieżne z agendą wielkich instytucji finansowych. (…)

– Czy popiera Pan/Pani zakaz rejestracji samochodów paliwowych od 2035 roku?
– Jest to jedna z wielu kwestii w której PiS, najpierw w Unii Europejskiej się zgodził, a później próbuje przed społeczeństwem stwarzać wrażenie, że jest partią, która przeciw temu protestuje. Istny kabaret. Identycznie jak w sprawie Fit For 55, gdzie najpierw się zgodzili, a później wywieszają w Polsce billboardy, ze oni się z tym bardzo nie zgadzają.

Stanisław Tyszka:
– Konfederacja ma głęboki szacunek do instytucji referendum. Dlatego, że ma szacunek do obywateli, do suwerena, do ich prawa do wypowiadania się w sprawach fundamentalnych dla naszego funkcjonowania jako państwa, jako narodu.
Prawo i Sprawiedliwość, niestety, kompromituje, ośmiesza instytucję referendum podobnie jak przez ostatnie lata ośmieszała inne instytucje naszego państwa i nasze państwo jako całość.
Fundamentem tego co oni w tej chwili robią jest brak szacunku dla obywateli, w tym brak szacunku dla ich własnych wyborców.

– Konfederacja pokazuje wyborcom, w tym wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, że można traktować ludzi w sposób poważny i przedstawiać pytania, które mają rzeczywiste znaczenie dla naszego życia. (…)
Pytania jakie przedstawiliśmy to są pytania dotyczące kwestii kieszeni Polaków i kwestii bezpieczeństwa i wolności Polaków.

Stanisław Tyszka zwrócił również uwagę, że referendum może posłużyć Prawu i Sprawiedliwości jeszcze w innym celu:
Prawo i Sprawiedliwość traktuje to swoje referendum w sposób instrumentalny. Przypuszczamy, że również po to, żeby wykorzystać to do zamazania granic, pomiędzy kampanią do parlamentu a kampanią referendalną, pod względem finansowym. Zasady finansowania kampanii referendalnej zakładają, że mogą być one prowadzone przez fundacje i stowarzyszenia. Wiemy, że od dwóch kadencji Prawo i Sprawiedliwość wyprowadza pieniądze z różnych ministerstw do zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i fundacji.
Trzeba bardzo uważnie teraz obserwować jak ta kampania będzie prowadzona, bo wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma żadnych hamulców jeżeli chodzi o wyrzucanie w błoto czy prywatyzowanie pieniędzy publicznych, czy upartyjnianie ich.