Oczekujemy, że dziś na Radzie Unii Europejskiej rząd wyrazi sprzeciw wobec zmian traktatowych! - Konfederacja

Konferencja prasowa Konfederacji ws. zmian traktatowych Unii Europejskiej z udziałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka i Jacka Wilka, 18 grudnia 2023.

Krzysztof Bosak:
– Dziś wracamy do kwestii zmiany traktatów unijnych. Dzisiaj jest posiedzenie wpływowego ciała Unii Europejskiej, Rady Unii Europejskiej, które może posunąć tą sprawę do przodu. W Polsce większość sił politycznych wypowiedziała się sceptycznie o tym, żebyśmy wyrzekali się prawa weta w kolejnych dziedzinach i centralizowali Unię Europejską. Wypowiedział się sceptycznie nawet nowy premier. Oczekujemy, że skoro powiedział A to powie B. Że skoro powiedział, że Polska nie zaakceptuje traktatów w których z założenia ma być wycofywanie prawa weta i centralizowanie całego szeregu polityk, to dziś minister ds. środowiska na Radzie Unii Europejskiej wyrazi w tej sprawie sprzeciw.

– W innym wypadku propozycja ta przejdzie kolejny szczebel tej drabiny instytucjonalnej. Którą najpierw była Konferencja Przyszłości Europy, konferencja nieformalna, pozainstytucjonalna. Później wprowadzono to w tryby pracy Parlamentu Europejskiego. Potem, kiedy wyszło to z Parlamentu Europejskiego, przechodzi to kolejno przez Komitet Stałych Przedstawicieli. Teraz ma przejść przez Radę Unii Europejskiej, by trafić na Radę Europejską i oficjalnie rozpocząć procedurę tworzenia nowych traktatów zgodnie z tymi założeniami, które wypracował Parlament Europejski. (…)

– Oczekujemy od rządu, że dziś zostanie wyrażony w tej sprawie sprzeciw. Dlaczego dziś? Dlatego, że właśnie dziś w programie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska znalazł się ten punkt. (…)