Konfederacja mówi NIE wysyłaniu polskich wojsk na Ukrainę! - Konfederacja

Konfederacja mówi NIE wysyłaniu polskich wojsk na Ukrainę!

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka i Wojciecha Machulskiego, 14 marca 2024 r.

Krzysztof Bosak:
– Dzisiaj jako Konfederacja chcemy się odnieść do tematu wysyłania wojsk na Ukrainę. Temat krąży. Temat buzuje. Ten temat został ponownie podsycony przez wypowiedzi dyskusje za zamkniętymi drzwiami na ostatnim szczycie międzynarodowym w Paryżu. Nie mamy konkretnych informacji ze strony uczestników, ze strony polskiej, w tym ze strony polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, kto właściwie za taką propozycją optuje. natomiast kojarzony jest z tym prezydent Macron. I polscy politycy od tej propozycji nie dystansują się.

W sytuacji informacji, którymi dysponujemy i które są powszechnie znane w polskim społeczeństwie, a mianowicie nieukompletowania, stworzenia polskiej dywizji tylko na papierze, wydania dużej części polskiego ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę i braku zdolności do szybkiego i sprawnego uzupełnienia zapasów, stanów, pewnego chaosu w dowodzeniu w procedurach, braków prawnych, braków kadrowych, braków sprzętowych, braków szkoleniowych, braków finansowych, braku prawidłowego wynegocjowania umów offsetowych, braku postawienia linii produkcyjnych uzbrojenia w Polsce, w polskim przemyśle zbrojeniowym itd., w sytuacji tych wszystkich braków dyskutowanie publiczne o wysłaniu wojsk do innego państwa w którym toczy się wojna jest całkowicie niepoważne. Wprowadza niepokój wśród obywateli. (…)

To pokazuje smutną kontynuację polityki pomiędzy rządem PiS-u i rządem Platformy. To bowiem Jarosław Kaczyński w 2022 roku jako pierwszy snuł tego typu spekulacje. Co ciekawe, wtedy był za te spekulacje skrytykowany. (…) Teraz z kolei minister Sikorski, prezydent Duda nie odcinają się jednoznacznie od tego typu spekulacji. Nikt nie mówi wprost co to miałyby być za wojska, po co miałyby tam jechać, kiedy na jakich zasadach. To jest niepoważne. (…)

To wszystko o czym tutaj mówimy, czyli nieprzygotowanie Polski, nie tylko do prowadzenia wojny poza swoimi granicami, ale do obrony własnego terytorium, to nie jest dla nikogo tajemnicą. (…)

Apelujemy o umiar, o rozsądek, apelujemy, żeby nie straszyć polskich obywateli. Apelujemy o wzmacnianie polskiej obronności, żebyśmy byli do obrony Polski. I apelujemy o niestawianiu polskiego bezpieczeństwa pod znakiem zapytania przez takie dwuznaczne deklaracje, że Polska może zostać wprowadzona do tej wojny. Polską racją stanu jest nie wejść do wojny an Ukrainie. (…)

Wojciech Machulski:
– Apelujemy do rządu, żeby kierował się przede wszystkim bezpieczeństwem, interesem Polaków. To właśnie to powinien być nadrzędny cel wszelkich działań. Po to Polska pomaga Ukrainie od początku wybuchu wojny na Ukrainie. Nie działając w interesie Ukrainy tylko działając w interesie Polski.

Rozumiemy, że działania Federacji Rosyjskiej, imperialne zapędy, agresywne działania na Ukrainie są zagrożeniem dla Polski. Dlatego Konfederacja nigdy nie negowała, że należy w sposób rozsądny wspierać Ukrainę. Ale nie możemy doprowadzić do sytuacji w której Polska zostanie wystawiona przez swoich sojuszników jako państwo, które najbardziej naraża swoje bezpieczeństwo dla tej wojny.

Polska nie ma sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o egzamin z człowieczeństwa. To też powinien być bardzo ważny argument dla polskich dyplomatów na forach międzynarodowych. Ilość pomocy humanitarnej, militarnej jaką Polska wysłała na Ukrainę, ofiarność polskich obywateli, to powinien być wzór do naśladowania dla innych państw, które mówią o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę.

Co dostaliśmy w zamian od Ukrainy? Dostaliśmy niestety kolejne kłamstwa na temat Rzezi Wołyńskiej. brak stanięcia w prawdzie wobec tego co stało się 80 lat temu. Dostaliśmy kwestie polskiego rolnictwa, zagrożonego przez działania Ukrainy i także przez zaniedbania polskiego rządu. Utrudnienia na granicy, Konflikt z polską branżą transportową. Tych niewdzięczności, które otrzymaliśmy od Ukrainy polscy politycy nie starają się w żadne sposób zażegnać. To jest rzeczywiście dla nas bardzo duży problem.

Wydaje się, że wielu ukraińskich polityków ma wobec polski jedynie oczekiwania, żądania, a brak tutaj realnej współpracy, porozumienia i wdzięczności między Polską a Ukrainą. Rolą polskich polityków powinna być zmiana tej sytuacji. (…)

Komentarze (3)