Tusk podnosi podatki na jedzenie! Mogliśmy się tego po nim spodziewać - Konfederacja

Tusk podnosi podatki na jedzenie! Mogliśmy się tego po nim spodziewać

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posłów Witolda Tumanowicza i Włodzimierza Skalika, 13 marca 2024 r.

Witold Tumanowicz:
– Dzisiaj tematem jest informacja, która dotarła do nas i do Polaków, że rząd Donalda Tuska postanowił zrezygnować z zerowej stawki podatku VAT na żywność. Przywróci 5%-ową stawkę.

Sytuacja, w której realizuje on podwyższanie podatków, zanim jeszcze wprowadzi swoje obietnice wyborcze, takie jak kwota wolna od podatku, czy też chociażby odliczenie składki zdrowotnej od podatku, to są rzeczy, których mogliśmy się spodziewać po rządzie Donalda Tuska. Czyli, że najpierw będzie rozpoczynał od podwyższania podatków niż ich obniżania!

Postulatem Konfederacji jest to, żeby jednak, mimo wszystko, nie uderzać w kieszenie Polaków! Żeby do momentu, kiedy nie zostanie wprowadzona kwota wolna od podatku 60 tysięcy, nie podwyższać tego VATu na żywność.

To uderzy w najbiedniejszych, to uderzy w Polaków, to uderzy w konsumentów, którzy muszą codziennie robić zakupy. Pamiętajmy, że to, że inflacja spada, nie oznacza, że ceny nie rosną! Ponieważ to, że mamy jakikolwiek procent inflacyjny oznacza tylko i wyłącznie tyle, że ceny są po prostu większe niż rok temu w tym samym miesiącu. To znaczy, że po prostu rosną wolniej, natomiast ciągle rosną. I ciągle są dostrzegalne przy robieniu codziennych zakupów.

Dlatego też jako Konfederacja postulujemy to, aby kwota wolna od podatku została wprowadzona najpierw – te obietnice Donalda Tuska, które były składane w kampanii wyborczej – a dopiero później możemy mówić o tym, aby przywrócić stawkę podatku VAT do 5%.