Trybunał Stanu dla Morawieckiego i Sasina! „Tych drani trzeba ukarać!” - Konfederacja

Trybunał Stanu dla Morawieckiego i Sasina! „Tych drani trzeba ukarać!”

Michał Wawer:
– Dzisiaj ogłoszone raporty NIK-u potwierdzają wszystkie tezy, które stawiała Konfederacja przez cały okres pandemii i miesiące które po tej pandemii nastąpiły. Raport pokazuje, że Mateusz Morawiecki i jego wspólnicy z rządu Prawa i Sprawiedliwości zrobili sobie po prostu raj wydatkowy, zrobili sobie prywatną skarbonkę z funduszy przeciwdziałania COVID-19. I wszystkie działania związane z pandemią prowadzili w sposób niekonstytucyjny, bezprawny. Z naruszeniem wszystkich podstawowych zasad prawa obowiązującego w Polsce.

– Rząd nie skorzystał z przewidzianych prawem rozwiązań, takich jak stany nadzwyczajne, tylko wprowadzał przepisy ad hoc, z naruszeniem zasad finansów publicznych, dopuszczając się niejednego czynu, niejednego zachowania, któremu powinna się po prostu przyjrzeć prokuratura.

– Kilka tylko przykładów zmarnowanych kwot. Najbardziej spektakularny jest być może obszar szpitali tymczasowych. W Polsce powstało więcej szpitali tymczasowych niż we wszystkich pozostałych krajach Unii Europejskiej razem wziętych! Te szpitale w większości stały puste. Powstawały bez żadnego planu, bez analiz i kalkulacji.
Przykładowo, szpital w Szczecinie, na Netto Arena Szczecin, kosztował 29 mln zł i nie przyjął ani jednego pacjenta przez cały okres swojego funkcjonowania.
Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym kosztował 72 mln zł. I były to zmarnowane 72 mln zł, ponieważ województwo mazowieckie, przez cały okres pandemii w tradycyjnych szpitalach dysponowało wystarczającą liczbą łóżek, żeby przyjąć wszystkich pacjentów chorych na COVID. Nie było realnej potrzeby przewożenia ich do szpitala na Stadionie Narodowym.
Z raportu wynika, że gdyby w ogóle nie było szpitali tymczasowych w halach wielkopowierzchniowych, na stadionach to nadal byłyby w Polsce wolne miejsca w szpitalach.

– Drugim obszarem gigantycznych nieprawidłowości był obszar dodatków covidowych. Na świadczenia szpitalne udzielana pacjentom z COVID-19 wydano 4,9 mld zł. A na samą gotowość do udzielenia takiego świadczenia aż 7 mld zł. Wydanie na dodatki covidowe odbywało się bez jakiejkolwiek kontroli ze strony prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ze strony ministra zdrowia. Tak naprawdę, dopiero teraz Najwyższa Izba Kontroli jest pierwszą instytucją państwową, która dokonała jakiejkolwiek kontroli sposobu i trybu wypłacania dodatków covidowych.
kryteria były formułowane tak nieprecyzyjnie, że maksymalną kwotę dodatku covidowego dostawała osoba, która zaledwie przez kilka minut miała styczność z pacjentem chorym na COVID-19 czy która udzieliła jednorazowego świadczenia zdrowotnego. (…)

– W raporcie jest mowa także o kwestii respiratorów. Pada tutaj również zatrważająca kwota 82 mln zł, która została wydana na respiratory niespełniające żadnych norm i nienadające się do użytku. A w dodatku droższe niż respiratory oferowane przez krajowych dostawców.

– Za te działania odpowiada rząd PiS-u i Suwerennej Polski, rząd Mateusza Morawieckiego. Pada tam również regularnie nazwisko p. Jacka Sasina jako głównej osoby decyzyjnej, wydającej dyspozycje.
Te dwie osoby, Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin, to są osoby, które powinny natychmiast stanąć przed Trybunałem Stanu.
I Konfederacja zamierza w nowej kadencji sporządzić wniosek o Trybunał Stanu i tych dwóch Panów przed Trybunałem Stanu postawić.

– Kolejnymi nazwiskami, które również kwalifikują się do Trybunału Stanu lub po prostu do prokuratury, to są nazwiska ministrów zdrowia, pana Szumowskiego i pana Niedzielskiego. (…)

Krzysztof Bosak:
– To co widzimy z tego raportu to są rzeczy których się spodziewaliśmy. (…) Doszło do wielkiego marnotrawstwa, a także pomiędzy tym marnotrawstwem, do złodziejstwa pod pretekstem COVID-19. Co więcej, pod pretekstem COVID-19 doszło do rozszerzenia kompetencji Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że słynne KPO to stworzony pierwotnie na poziomie unijnym fundusz covidowy, fundusz dłużny, który został przepchnięty przez Sejm. Spłacamy od niego odsetki, a pieniędzy nie mamy.
Jakby tego wszystkiego było mało także w tym roku, w specjalnie powołanym funduszu covidowym, zaciągane jest ciągle nowe zadłużenie, mimo że nominalnie pandemia się skończyła.

– Ta inżynieria finansowa, ta niegospodarność musi się skończyć. Za to wszystko ponoszą odpowiedzialność minister Niedzielski, premier Morawiecki, Jarosław Kaczyński. Jednego z nich już nie ma w rządzie. Pozostali dwaj również muszą zapłacić cenę ustąpienia z funkcji. Konfederacja właśnie do tego ma zamiar doprowadzi formułując swoją ofertę wyborczą dla wszystkich rozczarowanych tą niesprawiedliwą, bezprawną, niegospodarną, a momentami wręcz złodziejską polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zachęcamy do głosowania na Konfederację. Tych drani trzeba ukarać! Te nadużycia trzeba rozliczyć.

Komentarze (1)