Konfederacja apeluje o Trybunał Stanu dla rządu PiS! - Konfederacja

Konfederacja apeluje o Trybunał Stanu dla rządu PiS!

Podczas wczorajszego Konwentu Seniorów pojawiła się informacja, że Sejm zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy we wtorek. Marszałek Witek dała jasno do zrozumienia, że głosowanie odbędzie się zwykłą większością. Zdaniem polityków Konfederacji jest to jawne naruszenie Konstytucji, która mówi o wymaganej większości kwalifikowanej 2/3 głosów. Posłowie tej formacji zapowiadają przygotowanie wniosków do Trybunału Stanu na Premiera Morawieckiego, członków rządu oraz Marszałek Sejmu. 

Krzysztof Bosak: W naszej ocenie jest jasne, że większość 2/3 powinna być wykorzystana. To jasno wynika z artykułu 90 Konstytucji o przekazaniu kompetencji naszego państwa organizacjom międzynarodowym. Kompetencje nakładania podatków i zaciągania zadłużenia dotychczas na bazie prawa polskiego, jak i traktatów międzynarodowych, jasno przynależały do naszego rządu. Przesunięcie tych kompetencji na poziom unijny wyczerpuje te przesłanki, które mamy w artykule 90 Konstytucji. 

Art. 90. Konst. Przekazanie uprawnień organizacji międzynarodowej:

1. Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

2. Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

KONFEDERACJA ZAPOWIADA WNIOSKI DO TRYBUNAŁU STANU

Poseł Robert Winnicki zapowiedział, że we wtorek prawnicy Konfederacji przygotują wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu przedstawicieli władzy: Premiera Mateusza Morawieckiego, członków Rady Ministrów oraz Marszałem Elżbiety Witek. – Jeśli Pani Marszałek Witek zdecyduje się na ten krok łamiący Konstytucję, łamiący polskie prawo, jeśli zdecyduje się na to, żeby głosować oddanie poważnej części polskiej suwerenności zwykłą większością głosów wbrew polskiej Konstytucji, to musi trafić pod Trybunał Stanu. Również Pan Premier, ale i Prezydent jeśli podpisze ratyfikowaną umowę międzynarodową.

Wniosek o postawienie przed TK musi podpisać minimum 115 posłów, a w głosowaniu powinien on otrzymać poparcie większości 3/5 (276 głosów). Konfederacja nie ma takiej ilości posłów, ale liczy, że inni także się pod tymi wnioskami podpiszą.

PANIE JARKU PAN SIĘ NIE BOI! LEWICA Z HOŁOWNIĄ ZA PANEM STOI! 

Poseł Dobromir Sośnierz stwierdził, że w Polsce rządzie dzisiaj koalicja Zjednoczonej Lewicy, w której są PiS, lewica i Polska2050 Szymona Hołowni. – Nie od dzisiaj mówimy o tym, że taka współpraca jest naturalna. Zwracam uwagę, że lewica, która krzyczy, że “kaczor będzie siedział”, równocześnie pomaga łamać mu prawo. Szymon Hołownia, który płakał nad Konstytucją, teraz właśnie będzie spektakularnie ją łamał. (…) Panie Jarku Pan się nie boi! Lewica z Hołownią za Panem stoi! 

CAŁOŚĆ KONFERENCJI