Doceńmy to doniosłe wydarzenie i bądźmy z niego dumni - Konfederacja

Doceńmy to doniosłe wydarzenie i bądźmy z niego dumni

Marek Tucholski

18 kwietnia – wyjątkowa i doniosła dla naszego narodu data — rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski i 1000 lat Królestwa Polskiego!

„Za czasów Bolesława Chrobrego wzmocniły się struktury państwa, powstało arcybiskupstwo gnieźnieńskie, zostały zbudowane liczne grody i fortyfikacje graniczne, wzniesiono pierwsze monumentalne katedry polskie. Za to wszystko współcześni i potomni zwali go Wielkim.” — tak możemy o Bolesławie Chrobrym przeczytać w “Poczcie królów i książąt polskich” Jana Matejki.

Z kolei Paweł Jasienica w “Polsce Piastów” pisze tak: „Koronacja była ostatnim aktem wspaniałego panowania Bolesława Chrobrego, który zmarł kilka miesięcy później, 17 czerwca 1025 r. Pierwszego króla polskiego pochowano w Poznaniu. Gall, piszący swą kronikę w XII wieku, nie wahał się nazwać Bolesława Wielkim. […] Na zawsze pozostało wspomnienie o królu, który władał od Bałtyku po Karpaty, od Szczecina po Gdańsk, od Bugu aż po górny bieg Łaby. Jeśli dziś spojrzymy na mapę ówczesnej Europy — zwłaszcza zachodniej — zobaczymy prawdziwą mozaikę barwnych plam, przedstawiających dziedziny rozmaitych wielmożów duchownych i świeckich, dość słabo poczuwających się do obowiązku posłuszeństwa wobec zwierzchniej władzy państwowej. W średniowieczu zdecydowanie górowały dążenia odśrodkowe, rozsadzające większe organizmy polityczne od wewnątrz. Wbrew tej zasadzie monarchia Chrobrego — licząca około pół miliona kilometrów kwadratowych powierzchni — była państwem na pewno też bogato zróżnicowanym wewnętrznie, złożonym z wielu kręgów plemiennych, ale zwartym, rządzonym sprawnie.”

Bolesław Wielki, podobnie jak inni nasi władcy z rodu Piastów, rządził młodym państwem w bardzo trudnych warunkach geopolitycznych. Na zachodzie musiał zmagać się z potężnym państwem niemieckim oraz pogańskimi plemionami słowiańskimi położonymi na wschód od Łaby. Na południowym zachodzie istniało już okrzepłe państwo czeskie. Na północy musiał walczyć z Prusami i Pomorzanami, a na wschodzie z Rusią Kijowską. Wewnętrznie państwo było wciąż zróżnicowane, co – jak słusznie zauważył Paweł Jasienica – stanowiło dodatkowe wyzwanie.

W kolejnych wiekach międzynarodowa sytuacja Polski nie ulegała poprawie – wręcz przeciwnie, stawała się coraz bardziej skomplikowana. Nacisk niemiecki od zachodu nie ustawał. Powstało wrogie Polsce Państwo Krzyżackie, ze wschodu nadciągały najazdy Mongołów, a później Litwinów, Czesi sprzymierzyli się z naszymi wrogami i stopniowo odrywali Śląsk. Mimo to Piastowie pozostawili po sobie zwarte, silne i – jak na realia XIV wieku – nowoczesne, zdolne do prowadzenia samodzielnej polityki i wyznaczania kierunków w myśli teologicznej państwo. Można sobie tylko wyobrażać, jak wiele mogłaby zyskać Polska, gdyby królewska linia Piastów nie wygasła w drugiej połowie XIV wieku – tuż przed nadejściem wyjątkowo sprzyjającej koniunktury geopolitycznej, która trwała aż do końca XVI wieku, a została zaprzepaszczona przez dynastię Jagiellonów. Niemcy były wówczas rozbite na setki małych państewek i nie stanowiły zagrożenia. Państwo Krzyżackie rozpadało się od środka pod wpływem presji miast pragnących przyłączenia do Polski. Moskwa była jeszcze słaba i dopiero zaczynała zrzucać tatarskie jarzmo. Imperium Osmańskie nie dotarło jeszcze do naszych granic, a Szwecja stanowiła jedynie margines europejskiej polityki.

Niestety, Piastom nie było dane skorzystać z tych sprzyjających warunków. Budowali państwo, nie mogąc na moment odłożyć miecza. I właśnie w tych trudnych realiach, 1000 lat temu, uczynili z Polski królestwo.

Doceńmy to doniosłe wydarzenie i bądźmy z niego dumni – mamy ku temu pełne podstawy. Wykorzystajmy tę wielką spuściznę Piastów i uczyńmy Polskę Wielką.

Komentarze (1)

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.