Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka.
Poniżej kilka wątków dotyczących umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur:
– Porozumienie to bezpośrednio zagraża polskim i europejskim rolnikom, narażając ich na nieuczciwą konkurencję. Dużo wyższe koszty prowadzenia gospodarstw rolnych są w Europie, podczas gdy standardy produkcji w Ameryce Południowej są znacznie poniżej naszych.
– Utrata suwerenności żywnościowej. Porozumienie to stanowi poważne zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa żywnościowego, ponieważ zwiększa naszą zależność od importu w czasie, gdy produkcja rolna w Europie spada z powodu zbyt złożonych norm.
– Hipokryzja środowiskowa. Podczas gdy UE szczyci się tym, że jest liderem w walce ze zmianami klimatu, negocjuje porozumienie z krajami, które w ogromnym stopniu przyczyniają się do wylesiania Amazonii.
– Nieistniejące zobowiązania środowiskowe. Obietnice ochrony środowiska to tylko zasłona dymna. Obecnie dla krajów Mercosuru nie ma naprawdę wiążących przepisów!
– Zagrożenie zdrowia dla konsumentów. Produkty rolne przywożone z Mercosuru często zawierają pestycydy i antybiotyki zakazane w Europie, co pokazują kontrole Komisji Europejskiej. Nawet jeśli import zostanie zakazany, skuteczne kontrole będą niemożliwe. Import produktów o niższych standardach fitosanitarnych jest zdradą naszych konsumentów i rolników.
– Negocjacje te odbywają się w sposób całkowicie nieprzejrzysty, bez konsultacji z państwami członkowskimi, obywatelami i odpowiednimi organizacjami.
– Brak legitymacji. Wytyczne negocjacyjne są z 1999 roku! Przyjęcie tej umowy stanowiłoby zdradę wytycznych negocjacyjnych i woli państw, które przewidywały ratyfikację przez parlamenty narodowe. Wymuszanie tego porozumienia większością kwalifikowaną, bez uzyskania konsensusu wszystkich państw członkowskich, jest zaprzeczeniem demokracji i otwarciem puszki Pandory.
Poniżej kilka wątków dotyczących umowy o wolnym handlu między UE a krajami Mercosur:
— Anna Bryłka (@annabrylka) December 6, 2024
– Porozumienie to bezpośrednio zagraża polskim i europejskim rolnikom, narażając ich na nieuczciwą konkurencję. Dużo wyższe koszty prowadzenia gospodarstw rolnych są w Europie, podczas gdy… pic.twitter.com/llcoSHQWoC
Komentarze (1)