Paweł Usiądek.
10 ukraińskich aktów niewdzięczności i arogancji. Zapisz i podaj dalej!
- Rakieta w Przewodowie: 15 listopada 2022 r. ukraińska rakieta S-300 uderzyła we wsi Przewodów, zabijając dwóch Polaków. Zełenski upierał się, że to rakieta rosyjska. Rodziny ofiar nie otrzymały odszkodowań ani przeprosin od strony Ukrainy.
- Rola Polski w odbudowie Ukrainy: Polska stara się o udział w odbudowie Ukrainy po wojnie. Do zarobienia są duże pieniądze, jednak prawdopodobnie zostaniemy potraktowani jako robole od czarnej roboty. Polska dostała mglistą ofertę odbudowy Donbasu, ale ze względu na realia konfliktu nie ma co liczyć, że Donbas wróci do Ukrainy. W innych regionach Polska nie jest priorytetowym partnerem.
- Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie 5 kwietnia 2023 r.: Zełenski odwiedził Warszawę po wizytach w innych kluczowych stolicach Europy. Tymczasem najbardziej zaangażowana we wsparcie dla Kijowa Polska była ostatnim punktem jego podróży, co wskazuje na mniejsze znaczenie w jego dyplomatycznej strategii. Dostał od nas wszystko, więc nami gardzi.
- Afera zbożowa: W 2022 r. import ukraińskiego zboża do Polski spowodował protesty polskich rolników z powodu niekontrolowanemu napływowi ukraińskiego zboża do Polski. Protest popierała wtedy cała Polska widząc nagrania ze spleśniałymi ziarnami w pociągach oraz doniesienia o martwych szczurach w transportach. Media ukraińskie i część kijowskiej klasy politycznej oskarżały Polskę o blokowanie tranzytu, co nie nawet nie było prawdą.
- Atak na Polskę na forum ONZ: Zełenski na sesji ONZ oskarżył Polskę o sprzyjanie Rosji w kontekście afery zbożowej, pomimo że Polska dostarczyła Ukrainie więcej czołgów niż kilka krajów razem wziętych. Wydaliśmy także fortunę na wsparcie dla imigrantów z Ukrainy.
- 80. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu: Zełenski całkowicie zbagatelizował okrągłą rocznicę rzezi wołyńskiej w 2023 r. W Polsce mieliśmy wielkie nadzieje, że to ten moment, kiedy Ukraina przeprasza i rozpoczyna ekshumacje ofiar. Tymczasem prezydent Ukrainy ograniczył się do wpisu na Twitterze, w którym powielał ukraińską narrację o rzekomej bratobójczej walce, podczas gdy rzeź wołyńska to była jedna z najpaskudniejszych zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej.
- Plan zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego: W październiku Zełenski przedstawił plan zwycięstwa, Polska nie została zapoznana z jego tajnymi aneksami. Niektóre z nich poznała odległa i mało zainteresowana konfliktem Japonia. Tymczasem Polska została potraktowana jak popychadło.
- Campus Polska: Na spotkaniu w 2024 r., ukraiński minister Kułeba porównał wysiedleńczą akcję “Wisła” do Rzezi Wołyńskiej. Zasugerował także, że Lubelszczyzna to “terytoria ukraińskie”.
- Umowa z NATO, której nie było: Zełenski zarzucił Polsce brak przekazania MiG-29, pomimo rzekomego porozumienia z NATO, które w rzeczywistości nie miało miejsca.
- Mgliste obietnice ekshumacji , bez upamiętnienia ofiar Wołynia: W listopadzie 2024 r. deklaracja (chyba czwarta w ostatnich latach) o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej została przedstawiona jako przełom, jednak w praktyce nic się nie wydarzyło.
10 ukraińskich aktów niewdzięczności i arogancji.
— Paweł Usiądek (@PUsiadek) December 19, 2024
Zapisz i podaj dalej!
1. Rakieta w Przewodowie: 15 listopada 2022 r. ukraińska rakieta S-300 uderzyła we wsi Przewodów, zabijając dwóch Polaków. Zełenski upierał się, że to rakieta rosyjska. Rodziny ofiar nie otrzymały… pic.twitter.com/HmiTtQ1ED4
Komentarze (2)