Uwaga! Donald Tusk robi zamach na kryptowaluty! - Konfederacja

Uwaga! Donald Tusk robi zamach na kryptowaluty!

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posła Witolda Tumanowicza i sekretarza Konfederacji Marcina Sypniewskiego, 12 marca 2024 r.

Witold Tumanowicz:
– Rząd Donalda Tuska postanowił znowu zrobić skok na majątki Polaków. Tym razem ofiarami tego skoku mają być osoby, które inwestują w kryptowaluty. Projekty ustaw, które mają być przegłosowywane, które mają wejść od grudnia, mówią o tym, że będzie można, zupełnie bez podania przyczyn, zablokować środki majątkowe zainwestowane w kryptowaluty na 96 godzin. Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła zrobić to, tak naprawdę, tylko i wyłącznie według swojego własnego widzimisię.

Po tej decyzji, z tego co tutaj czytamy, będzie można nawet na kolejne pół roku zablokować te środki. Co więcej, o tejże decyzji nie ma żadnego środku odwoławczego. Mamy do czynienia z sytuacją w której będzie można blokować środki zgromadzone na rachunkach kryptowalutowych tylko i wyłącznie dlatego, że komuś się coś nie podoba.

To jest kolejna sytuacja bardzo niebezpieczna dla obywateli, ponieważ ich majątki mogą być zagrożone. Może być zagrożona ich płynność. (…)

Marcin Sypniewski:
– Tak łatwa możliwość blokowania środków, bez żadnej drogi sądowej, to stworzenie ogromnej przestrzeni do nadużyć. Stwarza ona możliwość rujnowania ludzi, którzy inwestują w kryptowaluty. Dlatego, ze blokuje się środki na pół roku. A jest to rynek, który cechuje się bardzo dużą zmiennością cen. Przez te pół roku, tak naprawdę, wszystko może się zmienić.

Co więcej, KNF ma uzyskać też możliwość nakazania sprzedaży kryptowalut!

Taka ingerencja to oczywiście koniec jakiegokolwiek poczucia bezpieczeństwa i stabilności dla milionów Polaków, którzy inwestują w kryptowaluty. I przypominam w tym momencie historię Konwoju Wolności w Kanadzie, którego członkowie, decyzją urzędników, pozbawieni dostępu do swoich środków na kontach i zmuszeni do przerwania protestu. (…)

To jest tworzenie rozwiązań quasi totalitarnych, które w rękach nieodpowiednich osób zostaną z pewnością bardzo źle wykorzystane.
Zdecydowanie sprzeciwiamy się tym szkodliwym postulatom rządu Tuska. Jesteśmy przeciwni jakiejkolwiek ingerencji rządu w runek kryptowalut. A przeciwko tym przepisom Konfederacja będzie z pewnością bardzo głośno protestować i będziemy robić wszystko, żeby nie weszły one w życie.