To jest wrzutka lobbingowa! I to nie jest pierwsza taka sytuacja - Konfederacja

To jest wrzutka lobbingowa! I to nie jest pierwsza taka sytuacja

Ewa Zajączkowska-Hernik w Radio Tok FM w programie Dominiki Wielowiejskiej “Wybory w TOKU“, 2 grudnia 2023.

O wrzutkach lobbingowych do ustaw, czyli PiS i KO z koalicjantami działają tak samo
– Na przykład ustawa o ubezpieczeniach transportowych i wrzutka, że hurtownie farmaceutyczne nie będą kontrolowane i nie będą kontrolowane co 3 lata, tylko co 5 lat. I to zrobił obecny minister finansów pan Andrzej Kosztowniak z Komisji Finansów Publicznych tuż przed zakończeniem kadencji Prawa i Sprawiedliwości. PiS działa tak samo jak cała Koalicja Obywatelska i koalicja, która teraz przejmie władzę.

O ustawie wiatrakowej
– To jest klasyczna wrzutka lobbingu. Ewidentnie, jeśli chodzi o wiatraki i o tą ustawę o ubezpieczeniach transportowych również. To nie pierwsza sytuacja, kiedy do Sejmu ustawę przynoszą duże firmy zewnętrzne, korporacje. To samo było w przypadku chociażby zmiany częstotliwości kontroli hurtowni farmaceutycznych. I to samo jest tutaj.
Mało tego, ta ustawa jeszcze dodatkowo uderza w Orlen. Ja jestem daleka od obrony działalności Orlenu, ale tutaj ewidentnie widzimy osłabienie tego koncernu.

– A jeśli chodzi o wywłaszczenie, o wiatraki, odległość 300 metrów od zabudowań, to jeszcze mamy dodatkowo wrzutkę, która mówi, że nie będzie potrzeba zgody na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nie rolnicze. I tutaj też bardzo ciekawa, bardzo ciekawa sytuacja. Art. 3 w przypadku podjęcia przez Radę Gminy uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Nie jest wymagana zgoda na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze.

– To jest tak skomplikowany proces, a wychodzi na to, że firmy, które będą budowały wiatraki, nie będą miały z tym absolutnie żadnego problemu. I tutaj pytanie do przedstawiciela Trzeciej Drogi: Co wspólnego z tą ustawą ma pani Agata Staniewska-Bolesta, która jest żoną doradcy pana Szymona Hołowni, który jest ekspertem Polski 2050 w sprawie klimatu, w sprawie klimatu i ciepła i energii? Oczywiście pan Szymon Hołownia mówi, że tutaj i pani Henning-Kloska również, że ta pani absolutnie nie miała wpływu i żadnej styczności z tą ustawą. Ale tak jak powiedziałam, ewidentnie jest to wrzutka lobbingu. A ta kwestia dotycząca zamrożenia cen energii jest wrzucona po to, żeby postawić prezydenta Andrzeja Dudę w szachu. Bo jeżeli nie zgodzi się na podpisanie tej ustawy, a przecież do niego należy ostateczna decyzja, to jak wytłumaczy obywatelom, że nie chce, żeby, żeby zamrozić ceny energii?

Komentarze (2)