To jedyna zaleta parytetów! - Konfederacja

To jedyna zaleta parytetów!

Poseł Witold Tumanowicz w 5-minutowym oświadczeniu w imieniu klubu Konfederacji nt. projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy.

– Jeśli już jesteśmy w sytuacji zmian także kodeksu wyborczego, to chciałbym zwrócić uwagę także na inny aspekt. Jeśli już chcemy usuwać zbędne rzeczy i błędne prawo, to warto byłoby także się pochylić nad tematem parytetów. Chcielibyśmy dorzucić poprawkę jako Konfederacja: usunięcia dyskryminujących ze względu na płeć, przepisów prawa. Bo naprawdę kategoryzacja zamiast kryterium indywidualnych zasług w doborze kandydatów to po prostu zwykła dyskryminacja!

Jak to jest, gdy na 10-osobowej liście kandydatów muszę odmówić kandydowania ósmej kobiecie, czy siódmej kobiecie już nawet, tylko ze względu na to, że jest kobietą?! Jest to typowa dyskryminacja. Jako pełnomocnik wyborczy byłem nawet świadkiem takiej sytuacji, że innemu komitetowi odmówili rejestracji listy ze względu tylko i wyłącznie na to, że było zbyt wiele kobiet na tej liście! Moim zdaniem to jest bez sensu.

To wyborcy powinni decydować o tym, kogo chcą wybrać. A nie żeby obowiązywało jakieś kryterium. Bo niby dlaczego nie ma obowiązku wystawienia co najmniej 10% blondynów, 15% leworęcznych, 25% osób po 60-tym roku życia? Na przykład? Czemu nie? Jak już idziemy dalej w taką kategoryzację, to możemy dojść do naprawdę absurdalnych wniosków!

Jedyną zaletą parytetów jest fakt, że nawet Lewica musi przyznać oczywisty fakt istnienia dwóch płci! To jest jedyny aspekt pozytywny tego zapisu. Dlatego jako Konfederacja będziemy zgłaszać poprawki do wyżej wymienionej ustawy.

Komentarze (1)