Stop ukrainizacji polskiego systemu edukacji! - Konfederacja

Stop ukrainizacji polskiego systemu edukacji!

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Brauna i posła Michała Wawera, 28 sierpnia 2024 r.

Michał Wawer:
– Kolejny akt ukrainizacji Polski, kolejny akt polityki prowadzonej na kolanach, kolejny akt nadawania imigrantom nieuzasadnionych przywilejów! Wszystko to w jednym pakiecie pod wdzięczną nazwą “komponent ukraiński”.

Co to jest komponent ukraiński? To jest specjalny program edukacyjny ułożony przez rząd ukraiński, rząd w Kijowie; program edukacyjny, który ma być serwowany ukraińskim dzieciom przebywającym Polsce w ramach szkółek sobotnich, dopóki chyba nie wejdzie do oficjalnego programu nauczania polskiego. Serwowany w polskich szkołach dzieciom, ale na koszt polskiego podatnika! I w tym komponencie ukraińskim ma być wiedza wybrana, wyselekcjonowana nie przez polskie Ministerstwo Edukacji, tylko przez rząd ukraiński. Ma to być wiedza po części z tematów niekontrowersyjnych: z geografii, z podstaw prawa ukraińskiego czy wychowania obywatelskiego, ale również z historii. Czy raczej należałoby powiedzieć: z tej wersji historii, którą uznaje za prawdziwą rząd ukraiński.

Bo nie miejmy żadnych złudzeń, w takim komponencie ukraińskim, budującym współczesną tożsamość narodową Ukrainy, znajdą się informacje na temat rzezi wołyńskiej i będą to informacje niezgodne z oficjalną, historyczną wiedzą naukową, tylko to będą opowieści, które rząd ukraiński przyjmuje za oficjalną wiedzę historyczną – czyli opowieści o tym, że w rzezi wołyńskiej to Ukraińcy byli ofiarami, a nie sprawcami, i że to Polacy byli sprawcami, a nie ofiarami. I to, szanowni Państwo, jest skandaliczne.

Skandaliczne, że komukolwiek w polskim rządzie – czy tym obecnym, czy tym poprzednim, bo to niestety jest jedna, ta sama polityka ukrainizacji Polski – że komukolwiek z polskich polityków, czy z PiSu, czy z Platformy przychodzi do głowy, żeby wyrażać zgodę na uczenie rzeczy sprzecznych otwarcie z polskim interesem narodowym; rzeczy, które są sprzeczne z najbardziej oczywistą prawdą; rzeczy, o które oni powinni walczyć, żeby w ukraińskich szkołach nie były uczone, to oni się zgadzają, żeby te najgorsze rzeczy były uczone w polskich szkołach i żeby antypolskie treści były ukraińskim dzieciom, które przyjechały tutaj do Polski, korzystają z naszej pomocy, z naszej gościny, żeby były podawane za pieniądze polskiego podatnika; i żeby te dzieci były wychowywane w duchu antypolskim, w duchu fałszu historycznego.

Każdy, kto na to wyraża zgodę, w jawny sposób sprzeniewierza się przysięgom, które my składamy jako posłowie, jako politycy. Przysięgom, żeby bronić Rzeczypospolitej Polskiej i jej interesu narodowego. Każdy, kto na to się zgadza, realizuje interes ukraiński, a nie interes polski. Stop ukrainizacji polskiego systemu edukacji!