Pomóżmy wszystkim kredytobiorcom! Projekt ulgi kredytowej - Konfederacja

Pomóżmy wszystkim kredytobiorcom! Projekt ulgi kredytowej

Konferencja prasowa w Sejmie z udziałem posła Michała Urbaniaka, skarbnika Konfederacji Michała Wawera oraz Jakuba Banasia.

Michał Wawer:
Stop segregacji… kredytowej. Bo niczym innym, jak właśnie segregacją kredytową, nie można nazwać pisowskiego programu “Kredyt 2%“. Program ten polega na tym, że garstka wybranych ludzi, którzy załapali się na biurokratyczną procedurę w bankach, dostaje teraz tańsze kredyty kosztem wszystkich pozostałych. Kosztem ludzi, którzy wzięli kredyty już ileś lat temu. Oni ponoszą a tej chwili koszty walki z, wywołaną przez PiS, inflacją. Poprzez wyższe stopy procentowe, które powodują, że mają wyższe raty kredytów hipotecznych. I o ni nie mogą skorzystać z programu “Kredyt 2%”. Ten program pisowski jest realizowany również kosztem przyszłych kredytobiorców i przyszłych nabywców mieszkań. Dlatego, że już w tej chwili z analiz rynkowych wyraźnie wynika, że wprowadzenie “Kredytu 2%” podniosło z miejsca, z miesiąca na miesiąc, podniosło ceny mieszkań w całym kraju. To nie jest właściwa metoda wspierania kredytobiorców.
Tym bardziej właściwą metodą wspierania kredytobiorców nie jest to co proponuje Platforma, czyli prosta kalka pisowskiego programu, tylko jeszcze bardziej podkręcona w formie kredytu 0%. Gdzie ci wybrańcy, którzy się na ten program załapali, będą w jeszcze większym stopniu finansowani z portfeli pozostałych kredytobiorócw. Taka segregacja kredytowa, pomaganie jednym kosztem drugich, to nie jest coś na co się jako Konfederacja zgadzamy.

Nasza propozycja jest bardzo prosta: Pomóżmy wszystkim kredytobiorcom. I tym dawniejszym, i tym dzisiejszym, i tym przyszłym. To jak to zrobić mamy zawarte w projekcie ustawy o podatku dochodowym PIT. Dużo prostszej, dużo lepszej ustawy niż to co mamy w tej chwili. W tym projekcie zawarty jest projekt ulgi kredytowej. Ulgi kredytowej polegającej po prostu na tym, że koszty odsetek ponoszonych w danym miesiącu, w danym roku na zapłatę odsetek kredytu hipotecznego na nasze własne mieszkanie, te odsetki będziemy mogli sobie odpisać od podatku w danym miesiącu, w danym roku. Przyniesie to konkretną oszczędność, da konkretną korzyść każdemu kredytobiorcy. Oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych, które zostaną w kieszeni kredytobiorcy w skali roku.
I będzie to oszczędność nie tylko dla tych, którzy postanowią wziąć kredyt akurat w momencie wchodzenia tej ustawy w życie. Nie, pomoże to kredytobiorcom, którzy już od 10, czy 15, czy 20 lat spłacają kredyt. Pomoże to tym, którzy wzięli kredyt w tym roku i pomoże to tym, którzy wezmą kredyt za 5, 10, 15 kolejnych lat.

– Będzie to konkretna korzyść dla wszystkich. Korzyść nie polegająca na tym, że zabierzemy komuś innemu i damy garstce wybrańców. Nie, korzyści polegająca na tym, że po prostu państwo będzie mniej zabierać. Że zostanie zmniejszony podatek, który musimy co miesiąc płacić do skarbu państwa. Że ci, którzy za swoje, ciężko zarobione pieniądze spłacają kredyt hipoteczny, żeby mieć gdzie mieszkać samemu ze swoją rodziną. Ci ludzie będą po prostu w mniejszym stopniu przez państwo grabieni. (…)