Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posła Grzegorza Płaczka i mecenasa Marka Szewczyka, 25 października 2024 r.
Grzegorz Płaczek:
– Dzisiejsza konferencja będzie poświęcona nielegalnym imigrantom.
Zacznijmy od liczby-hańby – 26 tysięcy. Proszę zapamiętać tą liczbę. 26 tysięcy to liczba prób nielegalnego przejścia polsko-białoruskiej granicy od stycznia do wrzesnia 2024 roku. Czy to dużo? Bardzo. Dlatego, że taka sama liczba to liczba próba nielegalnego przejścia granicy w całym 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się pogarsza a nie polepsza. (…)
Otrzymaliśmy informację, że wciąż, zwłaszcza w nocy, dochodzi do skutecznych prób wprowadzenia nielegalnych imigrantów z terenu Białorusi do Polski. Rząd twierdzi inaczej, ale prawda, niestety, musi ujrzeć światło dzienne.
Największy problem z którym się obecnie borykamy to kto po stronie polskiej pomaga nielegalnym imigrantom w momencie kiedy ci już przejdą na stronę polską. W strefie buforowej działają liczne organizacje nazywane szumnie organizacjami humanitarnymi. Większość tych organizacji powiązana jest z potężnymi pieniędzmi różnych organizacji lewicowych z całego świata.
Jak donoszą media dochodzi do takich sytuacji, że te organizacje “humanitarne” są powiązane z różnymi (uwaga!) agencjami pracy. (…)
Widzimy skalę problemu. Uważamy, że jest to zagrożenie nie tylko dla naszych rodzin ale również dla całego bezpieczeństwa kraju. (…)
W poniedziałek wyślemy kilka pytań do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemioniaka. Przeczytam kilka z nich:
■ Czy MSWiA weryfikuje osoby oraz organizacje pozarządowe którym udziela zgody na dostęp do strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej?
■ Ilu i jakim organizacjom pozarządowym lub osobom indywidualnym wydano takie zgody na wejście do strefy buforowej od 13 czerwca 2024 r.?
■ Czy są stosowane procedury sprawdzające powiązania zawodowe osób związanych z organizacjami pozarządowymi, które aplikują o dostęp do strefy buforowej?
■ Czy MSWiA prowadziło weryfikację jakie działalności zawodowe prowadzą osoby związane z organizacjami pozarządowymi, które uzyskały zgodę na dostęp do strefy buforowej?
Jeśli tak, to czy wśród tych osób znajdowały się osoby związane z agencjami pośrednictwa pracy? (…)
■ Czy w trakcie analizy wniosków o przyznanie zgody na dostęp do strefy buforowej MSWiA brało pod uwagę ryzyko ewentualnych konfliktów interesów wynikających z działalności zawodowej tych osób, np. związanych z pośrednictwem pracy, które mogłoby stwarzać motywacje do ułatwiania przerzutu migrantów w celu ich późniejszego zatrudnienia? (…)
■ Czy MSWiA dysponuje informacjami o ewentualnych powiązaniach organizacji pozarządowych działających w strefie buforowej z biurami pośrednictwa pracy?
Jeśli tak, jakie działania zostały podjęte w celu zbadania tych powiązań i przeciwdziałania ewentualnym nadużyciom?
■ Czy MSWiA zasięgało opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub innych służb w przedmiocie osób, które uzyskały pozwolenie na wejście do strefy buforowej?
Skomentuj