Należy obrócić politykę finansową rządu o 180 stopni! - Konfederacja

Należy obrócić politykę finansową rządu o 180 stopni!

Konfederacja zabrała głos w temacie wyprowadzania miliardów złotych poza budżetem państwa. Jak podają eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju, rząd będzie próbował w 2022 roku ominąć konstytucyjną definicję długu i poza budżetem wyprowadzić prawie 350 miliardów złotych. W 2025 będzie to prawie 409 miliardów. – Jeśli coś z tym nie zrobimy, to państwo będzie się zadłużać bez kontroli – alarmuje Konfederacja.

„Rząd PiS będzie próbował w 2022 roku ominąć konstytucyjną definicję długu i poza budżetem wyprowadzić prawie 350 miliardów złotych. W 2025 będzie to prawie 409 miliardów. W porównaniu z 2019 dług zwiększy się 7,5-krotnie. To oznacza, że co 4 złotówka będzie poza budżetem, czyli poza kontrolą parlamentu.” – alarmował poseł Krystian Kamiński, opierając się na informacjach przedstawionych przez ekspertów z Funduszu Obywatelskiego Rozwoju.

„Parlament straci możliwości kontrolne, a rząd będzie miał pełne możliwości finansowania swoich kampanii wyborczych.” – zakończył Kamiński.

Dr. Sławomir Dudek zobrazował jak wielka kwota ucieka poza budżetem. Według eksperta FOR 409 miliardów z 2025 roku to:

·         2 000 rocznych budżetów gminy Końskie

·         270 stadionów narodowych

·         5 300 pociągów Pendolino

·         Średnie płaca wypłacana przez 6,5 miliona lat

·         Niemal drugi budżet państwa (w 2021 to 523,37 mld zł)

„Te ekstremalizacja długu publicznego, wydatków rządowych, odbywa się przez dodatkowe fundusze tworzone np. przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Plany tych funduszy nie wliczają się do budżetu i są poza kontrolą parlamentu. Jest to typowe działanie na zasadzie stłucz termometr, nie będziesz miał gorączki.” – powiedział poseł Dobromir Sośnierz.

„Pod pozorem pandemii rząd utworzył fundusz bez kontroli parlamentu, z którego realizuje obietnice wyborcze (…) Jeśli coś z tym nie zrobimy, to państwo będzie się zadłużać bez kontroli.”

Artur Dziambor: „Premier i Minister Finansów okłamali Polaków, że mamy budżet zrównoważony, podczas gdy 300 miliardów złotych było ukryte w innych miejscach, takich, których nie wszyscy widzą.”

„Dodruk pieniądza, skupowanie obligacji, tworzenie praw, które później będą skutkowały dalszym dodrukiem pieniądza, drożyzna.” – wyliczał poseł Dziambor, dodając – „Cały czas będą rosły ceny. Wszystko to spowoduje, że będziemy cały czas biednieli. Inflacja zaraz osiągnie poziom, którego od 20 lat nie widzieliśmy.”

„Należy obrócić politykę finansową rządu o 180 stopni, radykalnie obniżyć obciążenia podatkowe, radykalnie zmniejszyć biurokrację.” – zakończył Dziambor.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI