Konfederacja składa wniosek do NIK o kontrolę w Ministerstwie Zdrowia! - Konfederacja

Konfederacja składa wniosek do NIK o kontrolę w Ministerstwie Zdrowia!

„Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 5 ust. 1 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli z dnia 23 grudnia 1994  r. zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie kontroli doraźnej w Ministerstwie Zdrowia w związku z prowadzoną kampanią społeczną „Szczepimy Się” i ewentualnymi manipulacjami na temat szczepień obywateli Polski przeciwko Covid-19 prezentowanych w tejże kampanii finansowanej z pieniędzy publicznych.” – napisali we wniosku do Mariana Banasia posłowie Jakub Kulesza i Robert Winnicki. Politycy Konfederacji domagają się w nim przeprowadzenia kontroli doraźnej w Ministerstwie Zdrowia „w celu ustalenia kosztów poniesionych na poczet kampanii „Szczepimy Się” oraz kontroli legalności, celowości i rzetelności tej kampanii opartej na zmanipulowanych informacjach.”

Konfederaci zwracają w piśmie do NIK uwagę na manipulację danymi, którą prowadzi Ministerstwo Zdrowia w temacie szczepień przeciwko Covid-19. Ich zdaniem Adam Niedzielski celowo modyfikuje informacje na temat poziomu zaszczepienia obywateli oraz zakażeń osób zaszczepionych, by uzyskać informacje na potrzeby propagandy pro-szczepionkowej.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię społeczną „Żyj Normalnie”, która wskazuje, że zdecydowana większość osób zakażonych Covid-19 jest niezaszczepionych. Na banerach w całej Polsce widnieje hasło „99 proc. zgonów na Covid-19 to osoby niezaszczepione”. Przeczą temu oficjalne dane przedstawiane również przez Ministerstwo Zdrowia.

„Według danych Ministerstwa Zdrowia z okresu od 1 października 2021 do 8 października 2021 udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach Covid-19 wyniósł 34,35 proc. (3584 przypadki). Jeśli chodzi o zgony spowodowane zakażeniem Covid-19 wiemy z danych zaprezentowanych przez resort, że udział osób zaszczepionych w tym okresie wyniósł 23,80 proc. (40 przypadków). Słuszne jest zadanie pytania, dlaczego dane przedstawiane przez Ministerstwo, a informacje prezentowane w kampanii społecznej tego właśnie Ministerstwa, tak bardzo od siebie odbiegają.” – czytamy we wniosku.

Robert Winnicki: „Skutki tej kampanii mogą być tylko przeciwne do jej celów. Dobierając w sposób tak manipulancki dane, kłamiąc w tych ulotkach, plakatach billboardach – ministerstwo robi przysługę tym, którzy mówią od początku, że to jest jedno wielkie kłamstwo.”

„Chcemy, żeby NIK zbadał legalność, sensowność, gospodarność wydawania pieniędzy publicznych w ten sposób. Czy to jest etyczne, żeby rząd kłamał w swojej kampanii, która ma pomóc zdrowotności Polaków?” – zakończył Winnicki.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI