Koalicja Tuska chce rządzić równie twardo co Kaczyński - Konfederacja

Koalicja Tuska chce rządzić równie twardo co Kaczyński

Krzysztof Bosak: Wbrew pozorom obecny konflikt ustrojowo-prawny jest bardzo prosty do zrozumienia:
Koalicja Tuska chce rządzić równie twardo co Kaczyński, ale nie mając takiego samego mandatu demokratycznego. Mają parlament, ale nie mają prezydenta. Stąd niechęć do zmian ustawowych (ryzyko weta!), a zamiast tego szukanie kruczków prawnych oraz naginanie i łamanie ustaw w nadziei, że jakiś sąd i zagranica to przyklepie.

A jak powinno być? Obecnie rządzący powinni się skupić na tym co kontrolują legalnie (gdzie są zmiany w najważniejszych spółkach skarbu państwa?). W pozostałych sprawach normalnie negocjować z Prezydentem, a z tym co Prezydent zablokuje zaczekać do wyborów prezydenckich 2025 i rozmawiać z kolejnym Prezydentem. To byłoby podejście konstytucyjne i praworządne.

Obecne podejście, oparte na kontroli parlamentu i resortów siłowych, polegające na kreatywności prawniczej i siłowym zajmowaniu budynków i przejmowaniu instytucji, to kurs na chaos w państwie, inercję i pogorszenie jego pozycji. A w najgorszym wypadku także na dalsze zaostrzenie konfliktu politycznego — bo prędzej czy później ktoś gdzieś siłowo pogoni uzurpatorów i zacznie się nakręcać spirala przemocy.
Nie chcemy tego!

Komentarze (2)