Konfederacja domaga się transparentności w sprawie uchylenia immunitetu Prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, dlatego w Sejmie złożyła wniosek o udostępnienie posłom dokumentów: wniosku prokuratury oraz raportu NIK dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości – poinformował poseł Grzegorz Braun.
Na konferencji prasowej poseł Braun stwierdził, że punktem wyjścia do transparentności postępowania w sprawie uchylenia immunitetu Banasiowi powinno być “ujawnienie kluczowych w tej sprawie dokumentów przynajmniej posłom”, gdyż ci będą zajmować się sprawą we wtorek na posiedzeniu komisji regulaminowej, spraw Poselskich i immunitetowych, a później na posiedzeniu plenarnym.
Dlatego Konfederacja złożyła wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o umożliwienie posłom dostępu do dwóch dokumentów: wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK, oraz raportu NIK dotyczącej działalności Funduszu Sprawiedliwości.
Braun wyraził też przypuszczanie, że wniosek prokuratury “być może” otrzymali posłowie z komisji regulaminowej, ale ogół posłów “nie miał takiej możliwości”.
Mówiąc o raporcie NIK z działalności Funduszu Sprawiedliwości, Braun ocenił, że stanowić on może “istotną okoliczność w sprawie”. Fundusz Sprawiedliwości jest bowiem – stwierdził Braun – “agendą Ministerstwa Sprawiedliwości i narzędziem politycznej przystawki PiS” – chodzi o Solidarną Polskę, koalicjanta PiS, której szefem jest minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Braun powiedział, że kontrola przeprowadzona przez NIK doprowadziła do przyjęcia “bardzo zdecydowanych, negatywnych wniosków” wobec tych, którzy Fundusz Sprawiedliwości prowadzili, nim dysponowali i nadzorowali w strukturze resortu sprawiedliwości.
“Ktoś tutaj może okazać się sędzią we własnej sprawie. Jeśli wniosek o pozbawienie immunitetu prezesa NIK składa Ministerstwo Sprawiedliwości (złożył go Prokurator Generalny – PAP), wobec którego NIK zakończyła postępowanie z wnioskami radykalnie niekorzystnymi dla ministra sprawiedliwości i jego pomagierów, to zachodziłby tu możliwy konflikt interesu” – powiedział Braun.
Dodał, że w sprawie Banasia, jeśli do uchyleniu immunitetu dojdzie, zostanie zakwestionowane prawo prezesa NIK do pełnienia urzędu jeszcze zanim zapadną wyroki sądowe, ale już na skutek postawienia go w stan podejrzenia przez prokuraturę.
Jednocześnie Braun zapewnił, ze Konfederacja występuje z wnioskiem “w interesie publicznym, obywateli i podatników”.
RozwińZwiń komentarze (2)