Współpraca gospodarcza bez Unii Europejskiej także by kwitła - Konfederacja

Współpraca gospodarcza bez Unii Europejskiej także by kwitła

Krzysztof Bosak w Rzeszowie (fragment przemówienia).

– Wiecie, Państwo, co widzę w tej kampanii wyborczej? Widzę, że ludzie w średnim i starszym pokoleniu zaczynają nam ufać. Zaczynają patrzeć z zainteresowaniem na naszą ofertę. To jest dobry znak. Teraz tylko kropka nad “i”. 9 czerwca głosujemy. Ale chciałem powiedzieć co później…

9 czerwca to jest dopiero początek prawdziwej rywalizacji o kształt dalszej współpracy europejskiej. Nie dajcie sobie wmówić, że bez Unii Europejskiej nie byłoby współpracy gospodarczej. To nieprawda. Współpraca gospodarcza kwitnie na całym świecie – tam gdzie jest rozwinięta cywilizacja, tam gdzie jest handel, tam gdzie jest wolność. Bez Unii Europejskiej także współpraca gospodarcza by kwitła.

Nie dajcie sobie wmówić, że nie byłoby bezpieczeństwa i współpracy obronnej bez Unii Europejskiej. Dla naszego obecnego bezpieczeństwa Unia Europejska nie zrobiła literalnie NIC. Współpraca obronna w Unii Europejskiej nie istnieje. Wszystko jest organizowane przez struktury NATOwskie. Możemy spokojnie współpracować obronnie niezależnie od tego w jakiej kondycji jest Unia Europejska.

Nie dajcie sobie wmówić, że pokojowa współpraca polityczna bez Unii Europejskiej nie byłaby możliwa. Wszystkie konflikty strategiczne, które weźmiecie z ostatnich lat, rozwiązywane są przez profesjonalną, normalną, międzyrządową dyplomację. Popatrzcie na kilkanaście ostatnich lat: arabska wiosna, wojna na Ukrainie, kwestie covidowe, rywalizacja strategiczna z Chinami. To wszystko jest rozwiązywane przez normalną dyplomację. Unia Europejska jest w tych sprawach niewydolna.

Dlatego wyciągajmy wnioski. Jeżeli szantażują nas, że zagłosuje się na siły głównego nurtu, albo Putin, albo “coś tam”, to jest KŁAMSTWO. To jest gra na emocjach. To jest populizm, to jest polaryzowanie społeczeństwa. To jest próba gry na strachu. To jest nieetyczne!

Kampania do Parlamentu Europejskiego powinna być o tym jaką mamy wizję współpracy międzynarodowej w Europie. My mamy wizję opartą na wzajemnych korzyściach. Na dobrowolności, na zdrowych uczciwych zasadach, a nie na biurokratyczno-finansowym klientelizmie. (…)