Stanowisko Konfederacji ws. wydarzeń w TVP - Konfederacja

Stanowisko Konfederacji ws. wydarzeń w TVP

Poseł Michał Wawer i Dobromir Sośnierz na konferencji prasowej Konfederacji nt. wydarzeń związanych z przejmowaniem telewizji publicznej, 20 grudnia 2023 r.

Michał Wawer:
– Wygląda na to, że w sporze o TVP wszyscy mają rację. PiS ma rację, że nowe władze Platformy są nielegalne, że przejmują siłą nielegalnie budynki Telewizji publicznej i Platforma ma rację, że władze PiS-u, te które przez kilka ostatnich lat rządziły telewizją publiczną, też są nielegalne i też nielegalnie zajmowały te budynki.

Prawda jest taka, że nawet zgodnie z przyjętą wczoraj przez Sejm uchwałą, tą uchwałą którą forsowała koalicja centrolewu, tą uchwałą na którą dzisiaj powoływał się minister kultury powołując nową władzę, ten sam minister kultury nie miał żadnych praw do powołania nowych władz telewizji publicznej.
W tej uchwale jasno czytamy o tym, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku – czyli jeszcze tego starego Trybunału, Rzeplińskiego, który wszyscy mniej lub bardziej uznawali za działający, legalny i demokratycznie legitymowany – w wyborze władz telewizji publicznej musi brać bezpośredni udział Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Tego nie było w wypadku władzy Jacka Kurskiego, rządzącej TVP przez ostatnie lata, ale tego tym bardziej nie ma w tym co oglądaliśmy dzisiaj!

Minister Bartłomiej Sienkiewicz jest wieloma rzeczami ale nie jest Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Więc podawanie za podstawę prawną uchwały z której wynika, że tylko Krajowa Rada może powoływać władze TVP i na tej podstawie powoływanie przez ministra kultury jednostronnie nowej Rady Nadzorczej i Zarządu TVP top jest robienie z wyborców idiotów. Na to nie powinno być zgody.

To pokazuje, że, niestety, Platforma ma te same standardy demokracji i praworządności, które miał PiS. Tu nie chodzi o to, żeby coś uzdrowić. Tu nie chodzi o to, żeby coś naprawić. Efektem takiego działanie, jakie w tej chwili podejmuje Platforma, jest to, że kiedy przyjdą kolejne wybory i zmieni się kolejna władza to ta kolejna władza natychmiast wezwie policję i będzie siłowo przejmowała budynki. I będzie dowodziła, że te poprzednie władze są tak samo nielegalne jak te poprzednie władze i jeszcze poprzednie. Prowadzi to jedynie do chaosu.
Sprowadza to Polskę do poziomu republiki bananowej w której konkurujący watażkowie siłą wyrywają sobie publiczne, państwowe zasoby, po to, żeby poprawić w tej wojence swoją chwilową pozycję.

– Oczywiście władze pisowskie w TVP powinny być usunięte. Ale absolutnie minister Sienkiewicz nie ma żadnego prawa, żadnej podstawy, nawet we własnej logice prawnej, żeby na to miejsce powoływać nowe władze. (…)