Sposoby na prowokatorów i jak się zachować podczas zatrzymania! Radzi Krzysztof Bosak - Konfederacja

Sposoby na prowokatorów i jak się zachować podczas zatrzymania! Radzi Krzysztof Bosak

Krzysztof Bosak zamieścił w mediach społecznościowych instrukcję jak się zachowywać i jak reagować na prowokacje podczas zgromadzeń publicznych. Radzi również co robić i jak się zachowywać w momencie, kiedy zostanie się zatrzymanym przez policję.

Wszystkie porady obecnego wicemarszałka Sejmu to porady praktyka. Zarówno jako osoby zaangażowanej w organizację Marszu Niepodległości i obeznanego z praktykami policyjnych prowokacji, jak i osoby, która sama została przez policję siłą wyciągnięta z pokojowej manifestacji, zatrzymana i która spędziła noc w areszcie. A działo się to za poprzednich rządów Donalda Tuska, czyli rządów PO i PSLu. Dzisiaj historia zatoczyła koło i te porady jak widać bardzo się mogą znowu przydać.

Krzysztof Bosak na serwisie X:

Najlepsze sposoby na prowokatorów:
• pokojowe zachowanie
• zrywać im czapki i maski
• publikować nagrania i twarze
• mieć swoją straż porządkową
• wyrzucać agresywnych typów poza zgromadzenie
• nie ulegać prowokacjom
• trzymać dystans do zwartych oddziałów
• pokojowe zachowanie!

Eskalacja przemocy na protestach jest w interesie rządzących po to, aby zmniejszyć poparcie społeczne dla protestujących, pozbawić ich autorytetu, przedstawić ich w mediach jako nieodpowiedzialnych radykałów i grupki zadymiarzy.

PS
Ostrzeżenia dla protestujących!!

1. To że zachowujesz się pokojowo nie znaczy, że nie zostaniesz zatrzymany. Funkcjonariuszom łatwiej zatrzymać grzecznych, niż agresywnych. Jeśli jest awantura trzymaj dystans do policji! Napieranie na tarcze jest uznawane przez policję i sądy za rodzaj agresji.

2. To że nie zachowujesz się agresywnie nie znaczy, że nie oberwiesz środkami przymusu bezpośredniego (gaz, pałka). Część funkcjonariuszy nadużywa ś.p.b., a szefostwo chroni ich przed odpowiedzialnością za to.

3. Zatrzymanie to nie areszt. To że zostałeś zatrzymany nie znaczy, że trafisz do aresztu czy przed sąd. Niezależnie co ci powiedzą zostaniesz na 90% zwolniony tego samego lub następnego dnia. Zgodnie z prawem muszą cię zwolnić maksymalnie po 48 godzinach.

4. Jeśli cię gdzieś przewożą to znaczy, że albo zatrzymali dużo osób i skończyło im się miejsce albo że zostaniesz na noc. Na noc zostaniesz prawdopodobnie w tzw. PdOZ czyli Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych, czyli w policyjnym „hotelu” dla takich jak ty.

5. Niezależnie co ci powiedzą nic nie podpisuj, w szczególności żadnego dokumentu którego dokładnie nie przeczytasz, którego nie rozumiesz lub który zawiera nieprawdziwe informacje na temat twojego zachowania. Nigdy nie daj się zmanipulować by dobrowolnie poddać się karze, za czyn którego nie popełniłeś! Nie składaj zeznań przed policją. Nie masz takiego obowiązku.

6. Bądź gotów na postawienie ci nieprawdziwych zarzutów. Nie bój się sądu. Nie bój się postępowania w trybie przyspieszonym. Zachowaj spokój. Domagaj się adwokata, jeśli masz stanąć przed sądem. Jeśli nie masz stanąć przed sądem to po prostu zaczekaj na zwolnienie i zachowaj spokój.

7. W trakcie zatrzymania nie wdawaj się w zbędne dyskusje, a w szczególności kłótnie, zachowuj spokój, wykonuj polecenia i nie stawiaj oporu fizycznego, o ile nie jesteś ofiarą przemocy. Obezwładnienie zatrzymanego w trakcie prowadzenia jest normalną praktyką, ale nie powinno powodować żadnych urazów.

8. W trakcie zwolnienia z zatrzymania (zatrzymanie to nie areszt!) masz prawo otrzymać kopię protokołu zatrzymania. Jeśli protokół zatrzymania zawiera nieprawdziwe informacje na temat twojego zatrzymania nie podpisuj go, ale weź kopię dokumentu.

9. Po zwolenieniu, jeśli dostaniesz zarzuty, będziesz potrzebować prawnika. Cena i jakość usług są zróżnicowane. Pamiętaj że część prawników pomaga zatrzymanym obywatelom za darmo (pro bono), przynajmniej na pierwszym etapie. Warto szukać takich przez Konfederację, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, związki zawodowe lub Ordo Iuris, które ma cały zespół prawników gotowych do interwencji.

Komentarze (1)