„Robicie dokładnie to samo co robił PiS! Dokładnie to samo. Nie różnicie się niczym” - Konfederacja

Krzysztof Mulawa, wystąpienie w Sejmie 6 grudnia 2023.
– Społeczeństwo z niecierpliwością oczekiwało od Prawa i Sprawiedliwości pochylenia się w odpowiednim, podkreślam, w odpowiednim czasie, nad zapewnieniem Polakom akceptowalnych poziomów cen energii elektrycznej, ciepła czy paliwa gazowego. Lub też odciążenia nas od tych horrendalnych, od tych horrendalnie wysokich podatków czy danin – jak to zwykliście państwo po mojej prawicy podatki nazywać. Ponieważ one już teraz zaciskają pętlę na szyi wielu polskim rodzinom. Co otrzymaliśmy? W gruncie rzeczy nic.

PiS składa projekt ustawy w czasie, kiedy doskonale wie, że to już kto inny wyjmuje swoje karty ze swojej kieszeni. I to nie jesteście, szanowni państwo z PiS-u, wy.

I mamy drugą stronę, Platformę Obywatelską z Trzecią Drogą. Chapeau bas! Pomimo tego, że teraz rakiem wycofuje się ze swojej ustawy, naprędce, to ja muszę przyznać, że wykazaliście się wielką odwagą, że do jednego z pierwszych projektów ustaw, gdzie wszyscy patrzymy wam bardzo mocno na ręce, zdecydowaliście się wprowadzić zapisy, które według wielu prawników mówiły o wywłaszczeniu ludzi. Że chcieliście zaglądać z 200-metrowych stalowych wież w okna polskich domów. Że chcieliście niszczyć to, z czego Polska słynie na całym świecie, czyli z polskiej przyrody. Chcieliście 300 metrów od parków narodowych i nawet, o zgrozo, w parkach krajobrazowych montować wieże i całe farmy wiatrowe. To, że od kilku dni dziennikarze i właściwie całe społeczeństwo nie mówi o zamrażaniu cen energii, i nie nazywa tej ustawy w taki sposób, tylko powszechnie ukuło się, że to jest już ustawa wiatrakowa, to doskonale pokazuje obraz waszych pierwszych prób rządzenia naszym krajem.

Ostatnie osiemnaście lat to nie był dobry czas dla Polski. I mniemam po tym, co obserwowałem, że następne być może 4 lata też nie będą takim dobrym czasem dla Polski. Zanim zaczniecie rządzić, do czego wielu z was – mówię tutaj do Platformy Obywatelskiej – wyrywa się z taką niezdrową energią, to chcę w tym właśnie w tym przypadku powiedzieć, w przypadku tej ustawy wiatrakowej, że robicie dokładnie to samo, co robił PiS w dziewiątej kadencji Sejmu! Dokładnie to samo. Nie różnicie się niczym.

To, z czym cała klasa polityczna, od Lewicy, przez was, przez Platformę Obywatelską, do nas, do Konfederacji, nie zgadzaliśmy się w dziewiątej kadencji Sejmu, to było to, w jaki sposób prowadzona była legislacja. Nie mieliśmy do czynienia w jakikolwiek sposób z jasnością i przejrzystością tego procesu. PiS bawił się wrzutkami, wrzutkami bawicie się też i wy.

15 zmian do 15 ustaw. A także ta autopoprawka, która się pojawiła, która składa się z 69 stron, to nie jest coś, z czym polscy parlamentarzyści chcieliby mieć do czynienia.

I na koniec, wracając do meritum, chcę się zapytać, czy to po prostu był, przepraszam za słowo, gniot legislacyjny? Czy może po prostu każdy punkt tego projektu ustawy, który czytaliśmy w ubiegłym tygodniu, to było dokładnie to, co chcieliście nam napisać?

I kogo właściwie ja teraz mam pytać? Czy panią, która otrzymała kwiaty, panią Paulinę Hennig-Kloskę, czy może pana Borysa Budkę? Dogadajcie się, dajcie nam znać, siedzimy na środku, naprzeciwko mównicy. Dziękuję bardzo.