PiS niszczy polską energetykę i dobija Polaków rosnącymi cenami prądu! - Konfederacja

PiS niszczy polską energetykę i dobija Polaków rosnącymi cenami prądu!

Na początku lutego rząd polski przyjął politykę energetyczną do 2040 roku. Dokument stawia przede wszystkim na odnawialne źródła energii, budowanie zeroemisyjnego systemu energetycznego, odejście od węgla i zwiększenie roli gazu. Odejście od węgla polega na tym, że łączny udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej będzie spadał i w 2030 roku wyniesie nie więcej niż 56%. W 2020 roku to było prawie 70%.

Anna Bryłka (Ruch Narodowy): “Błyskawiczny proces dekarbonizacji będzie zabójczy dla polskiej gospodarki, dla jej konkurencyjności. Polityka energetyczna Polski do 2040 roku to nieskuteczna strategia, która nie działa na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski tylko jest politycznym manifestem energetyczno-klimatycznym. (…) Niestety realizacja postulatu budowy elektroni atomowej do 2033 wydaje się nieralna.” – Anna Bryłka przedstawiła, który kierunek powinno obrać nasze państwo – Polska powinna pójść własną drogą transformacji energetycznej, nie tą co Unia Europejska, bo ją już doskonale już znamy. Mogliśmy to obserwować już w Szwecji, gdzie odejście od elektroni atomowej, przestawienie całej energetyki na odnawialne źródła energii spowodowały przerwy w dostawach energii. Szwedzki rząd zaproponował obywatelom, żeby nie odkurzali, nie parzyli kawy, oszczędzali energię właśnie w ten sposób.”

Patryk Marjan (Partia KORWiN): “Radykalne wygaszanie przemysłu górniczo-energetycznego na rozkaz UE w państwie, które jest w światowej czołówce zasobów węgla, w państwie posiadającycm rozbudowaną infrastrukturę energo-elektryczną, bazującą na produkcji energii z tego właśnie źródła, będzie generowało bardzo duże koszty dla gospodarstw domowych, społeczeństwa i gospodarki. (…) Rząd ma nietrafione inwestycje i duże defraudacje publicznych pieniędzy.” – Patryk Marjan przypomniał min. powołanie spółki do budowy elektrowni w Ostrołęce, która kosztowała skarb państwa 1,3 mld. złotych i nie została ostatecznie wybudowana – “Cały projekt polityki energetycznej Polski 2040 według szacunków ekspertów kształtuje się na poziomie 1600 MILIARDÓW złotych. To jest astronomiczna kwota, aby ją zobrazować poinformuję, że w Polsce pracuje około 16 milionów ludzi, a dla każdego z nich koszt tej transanformacji wyniesie 100 tysięcy złotych. Wisienką na torcie jest menadżer, który ma koordynować całą transformację, czyli minsiter Jacek Sasin.”

poseł Janusz Korwin-Mikke: “Musimy prowadzić własną poiltykę, a nie ulegać dyktatowi szaleńców, którzy opanowali Unię Europejską.” 

CAŁOŚĆ KONFERENCJI