„Nie zwalicie tego na Putina, ani na międzynarodowe procesy ekonomiczne” - Konfederacja

„Nie zwalicie tego na Putina, ani na międzynarodowe procesy ekonomiczne”

Michał Wawer w TVP Info, 24 listopada 2023.

– Z pewnością nie najważniejszym, ale na pewno najbardziej zaskakującym wydarzeniem tego tygodnia jest fakt, że tutaj, przy tym stole siedzę jako przedstawiciel Konfederacji. Pierwszy raz od dwóch lat przedstawiciel Konfederacji w publicystycznym programie w TVP Info. Jestem równie jak państwo, jak widzowie TVP i wyborcy Konfederacji tym zszokowany.

– Władze TVP u schyłku swojej władzy w tym budynku wpadają w taką panikę. Zaczynają robić coś, co powinni robić przez 4 lata, żeby dobrze wykonywać swoją pracę wynikającą z przepisów o mediach publicznych. Chciałbym wierzyć, że przez ten czas, który władzom TVP pozostał tutaj w tym budynku, niezależnie od tego, jak długi to będzie czas, zostaną wyciągnięte jakieś wnioski z tego, co się wydarzyło w tych wyborach. Zostaną wyciągnięte wnioski, że promowanie przez 4 lata polityków, lewicy i Platformy Obywatelskiej, a zamilczanie Konfederacji I prowadzi niestety do takich skutków, do jakich doprowadziło. Czyli do prawicy przegrywającej w Polsce wybory i oddającej władzę centrolewicowej koalicji.

O głosowaniu w Parlamencie Europejskim
– Zgadzam z tym, że ten projekt pewnie upadnie. Prędzej czy później na którymś etapie. To dokładnie taka sama sytuacja była z Konstytucją Europejską 20 lat temu. Ona też była wciskana poszczególnym krajom Unii Europejskiej w gardło. Tu przeszła w referendum, tu przeszła ratyfikacja, tu w końcu upadła. Ale pod pretekstem, w ramach negocjacji, w ramach tego całego nacisku, który był wywierany na Konstytucję Europejską, został przyjęty traktat lizboński, który radykalnie ograniczył suwerenność państw członkowskich. Który niestety został przyjęty za zgodą zarówno platformy obywatelskiej, jak i PIS-u podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– 20 lat później mamy po prostu dociskanie pedału gazu. Robienie znowu tego samego. Inawet jeśli te zmiany traktatowe gdzieś w którymś kraju unijnym upadną, to jestem przekonany, że w szufladach niemieckich i francuskich polityków jest już jakiś projekt kompromisowy. Jest już szykowany do wdrożenia w życie i sprzedawania całej Europie, dobrze, cofamy się, robimy ustępstwa, tylko oddajcie nam to, to, to i to i my będziemy sobie w Brukseli dalej na tym pracować.

O inflacji
– Prognozy ekspertów mówią, że za chwilę inflacja wzrośnie. Będziecie [PiS] wtedy już mówić, że to rząd Platformy, który do tego czasu nic nawet nie zdąży zrobić. A to będzie dalej konsekwencja rządów PiSu. I oczywiście konsekwencja również tych rzeczy, które Platforma popierała. Jako PiS przy poparciu Platformy przegłosowaliście ustawy o lockdownach, ustawy o zamrożeniu gospodarki, ustawy, które sprawiły, że przez półtora roku, dwa lata tego, jak ta pseudo-pandemia trwała, to po prostu mnóstwo ludzi nie miało możliwości żadnego zarabiania, prowadzenia firm, chodzenia do pracy.

O polityce gospodarczej rządu PiS w czasie pandemii
– Doświadczenie pokazało, że trzeba było normalnie pozwolić ludziom pracować. Kiedy prowadzi się politykę gospodarczą polegającą na tym, że z jednej strony zamyka się firmy i zabrania ludziom chodzić do pracy, a z drugiej strony drukuje się kilkaset miliardów pustych złotych to efektem tego może być jedynie inflacja. I to jest dzieło rządu Mateusza Morawieckiego przy poparciu Platformy Obywatelskiej, która te wszystkie ustawy i lockdowny popierała i nie zwalicie tego na Putina, ani na międzynarodowe procesy ekonomiczne, to jest wasza odpowiedzialność.