Konfederacja przedstawiła projekt o powrocie do normalności. - Konfederacja

Konfederacja przedstawiła projekt o powrocie do normalności.

Konfederacja zaprezentowała w środę w Sejmie projekt ustawy o powrocie do normalności. Dokument znosi wszystkie formy obostrzeń, paszportów covidowych oraz pozostałych form dyskryminacji obywateli w życiu publicznym bez względu na stan zaszczepienia przeciwko Covid-19. – Celem tego projektu jest zniesienie wszystkich bezprawnych obostrzeń i antynaukowych rozporządzeń.

Posłem sprawozdawcą projektu został przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja, Jakub Kulesza. Zapewnił, że jego koło zbierze wymagane podpisy, by móc złożyć wniosek do marszałek Sejmu.

„Dzisiaj chcemy ogłosić powrót do normalności i zakończenie pandemii, ale żeby tak było niezbędne są zmiany w prawie.” – powiedział Kulesza.

„Jeszcze tydzień temu Jarosław Kaczyński forsował szalony projekt „Lex Konfident”. Dzisiaj w ramach olbrzymiego sprzeciwu społecznego, minister Niedzielski wreszcie przyznał, że wchodzimy w początek końca pandemii. Żeby zakończyć pandemię, musimy zakończyć ją na poziomie centralnym wzorem innych krajów. (…) Celem tego projektu jest zniesienie wszystkich bezprawnych obostrzeń i antynaukowych rozporządzeń.”

Projekt ustawy Konfederacji zakłada m.in:

• bezwzględny zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.
  • zakaz wprowadzania wymogu ujawniania informacji o zaszczepieniu lub niezaszczepieniu się przeciwko COVID-19;
  • zakaz żądania przez pracodawcę od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2;
  • zakaz żądania przez pracodawcę od pracownika informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19;
  • zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19;
  • równe traktowanie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy bez względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19;
  • zakaz czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się;

Poseł Krzysztof Bosak powiedział: „Nie miejmy złudzeń. Mamy dwa lata polityki tworzenia regulacji, które można interpretować czy nadinterpretować i tolerowania praktyki różnego rodzaju bezprawnych nacisków. To polityka intencjonalna.”

„Znakiem dobrej woli ministra Niedzielskiego byłoby uchylenie jego grudniowego rozporządzenia sprzecznego z polską konstytucją i prawem unijnym, o obowiązkowym przedstawianiu certyfikatów szczepień.” – dodał Bosak.

PROJEKT USTAWY

CAŁOŚĆ KONFERENCJI