Jak traktowano Ukraińców przed Rzezią? Lepiej niż Polaków w czasie Rzezi! - Konfederacja

Jak traktowano Ukraińców przed Rzezią? Lepiej niż Polaków w czasie Rzezi!

Michał Wawer w programie Czas Decyzji w TVN24. Drugim gościem programu była Ewa Szymanowska z Trzeciej Drogi.

O aborcji
– W sprawie aborcji jako katolik mam poglądy katolickie. Uważam, że aborcja powinna być dopuszczalna tylko w sytuacji zagrożenia życia kobiety jako efekt uboczny leczenia.

Ewa Szymanowska:
– A nie uważa pan, że to jest skandal, żeby być za tym, żeby zaostrzyć prawo aborcyjne i kazać kobietom rodzić dzieci z gwałtu?

Michał Wawer:
– Uważam, że to jest skandal, że ktoś chce podejmować decyzję o życiu niewinnego dziecka, bazując na tym, w jaki sposób to dziecko powstało. Ono nie jest niczemu winne. Jeśli kogoś należy w takiej sytuacji ukarać, być może nawet śmiercią, to gwałciciela. A nie dziecko!

– Dziecko, które zostało poczęte w jakikolwiek sposób, nie ma żadnych poglądów, żadnej możliwości bronienia się. A sytuacja ciąży z gwałtu nie zdarzyła się w 2022 roku ani razu. Także ja bym proponował zmienić temat. Dlatego, że przez całą kampanię wyborczą my doświadczaliśmy tego, że Lewica czy Trzecia Droga sprowadzały dyskusje polityczne o ważnych sprawach wyłącznie do zagadnienia aborcji. Jakby to była kluczowa sprawa, z którą się musimy w Polsce w tej chwili zmierzyć.

O Ukrainie
– Jest oczywiście w polskim interesie narodowym, żeby Ukraina wygrała tę wojnę, obroniła się przed Rosją. Natomiast to nie może stać się argumentem przekonującym nas do tego, żebyśmy pozwalali sobie wchodzić na głowę. I pozwalali się upokarzać. Polska ma też pewne interesy sprzeczne z Ukrainą. I ta sytuacja, gdzie Ukraina potrzebuje naszej pomocy, potrzebuje tranzytu przez nasze terytorium, powinna się też wiązać z określonymi warunkami z naszej strony.
Przede wszystkim załatwienia spraw dotyczących polityki historycznej. Załatwienia spraw dotyczących też polityki gospodarczej. Nie powinno być tak, że kosztem pomocy dla Ukrainy, staje się położenie całego polskiego rolnictwa przy poklasku Unii Europejskiej. Doprowadzenie do tego, że niskiej jakości zboże, niskiej jakości owoce miękkie są sprowadzane na szkodę polskiego sektora rolniczego.

O zaszłościach historycznych z Ukraińcami
Michał Wawer po słowach redaktora, który w kontekście relacji polsko-ukraińskich powiedział, że nie istnieje prawda obiektywna, tylko każdy ma swoją prawdę:
– Istnieje obiektywna prawda. Obiektywna prawda jest taka, że Polacy byli w czasie Rzezi Wołyńskiej mordowani przez Ukraińców. Sam mam w rodzinie takie doświadczenia. I wielu Polaków ma takie doświadczenia.

Redaktor: – A jak byli traktowani Ukraińcy przed rzezią?

– Na pewno lepiej niż Polacy w czasie Rzezi! I oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy również te sprawy załatwili. Żebyśmy również o tych sprawach rozmawiali. I żebyśmy nawet przeprosili za to, za co się przeprosiny należą. Natomiast przede wszystkim rodziny polskich ofiar powinny usłyszeć od rządu ukraińskiego “Przepraszam”. Powinny zobaczyć uznanie odpowiedzialności za to, co się stało. I dopuścić chociażby prowadzenie badań naukowych, dokonywanie ekshumacji! Nic się tutaj niestety nie wydarzyło.

Skomentuj