Apelujemy do rządu o zawieszenie szczepień AstraZenecą!   - Konfederacja

Apelujemy do rządu o zawieszenie szczepień AstraZenecą!

Politycy Konfederacji zaapelowali do rządzących o to, by zawiesić szczepienia szczepionką AstraZeneca. Zrobiło to już dziewięć państw europejskich oraz Tajlandia. Rząd PiS na ten moment nie zdecydował się na takich ruch – Polska nie zwracając uwagi na zdrowie swoich obywateli kontynuuje szczepienie AstraZenecą.

Dziewięć europejskich krajów wstrzymało szczepienia preparatem AstraZeneca. Są to: Austria, Dania, Norwegia, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Islandia oraz Włochy. Szczepienia wstrzymała także Tajlandia. Powodem podejrzenie, że szczepionka może powodować zakrzepy krwi i zator płuc oraz dwa przypadki śmiertelne (Dania i Austria).

Dania wstrzymała szczepienia swoich obywateli preparatem AstraZeneki po tym, jak u  kilku zaszczepionych osób doszło do poważnych zakrzepów krwi, a jedna z nich zmarła. Wcześniej na podobny ruch zdecydowała się Austria. Tam po przyjęciu szczepionki tej firmy zmarła 49-letnia pielęgniarka, a u innej kobiety wystąpił zator tętnicy płucnej i jest w trakcie rekonwalescencji.

Michał Wawer (Skarbnik Konfederacji): „Chciałbym się zwrócić bezpośrednio do premiera. Panie premierze od początku epidemii prezentuje pan i pański rząd zakompleksione podejście w stosunku do zachodu. Jeśli tylko cokolwiek się dzieje na zachodzie, czy wprowadzane są obostrzenia, czy dopuszczana jest szczepionka, to natychmiast muszą być one także wprowadzane w Polsce, bez żadnej refleksji, bez żadnego zastanowienia, nie słuchając głosu polskich ekspertów i naukowców takich jak doktor Szczawiński. Dzisiaj jest ten dzień, kiedy rzeczywiście należy zrobić to, co zrobił zachód. To jest ten moment, w którym Polska powinna zrobić to samo. Jeżeli nie trafiają do premiera i jego rządu argumenty merytoryczne, to odwołujemy się do waszych kompleksów. Zachód już to zrobił, zróbcie to samo. Wzywamy do zawieszenia szczepienia szczepionką AstraZeneca do czasu zbadania, czy ta szczepionka jest rzeczywiście zdrowa i bezpieczna do stosowania dla Polaków.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI