Afera wiatrakowa. To zamach na własność, wolność i bezpieczeństwo Polaków! - Konfederacja

Afera wiatrakowa. To zamach na własność, wolność i bezpieczeństwo Polaków!

Konferencja prasowa Konfederacji, z udziałem posłów Grzegorza Brauna i Krzysztofa Mulawy, na temat “afery wiatrakowej”, 1 grudnia 2023 r.

Grzegorz Braun:
Afera wiatrakowa. O jakie wiatraki chodzi? O wiatraki do mielenia ptaków. Na których budowie niektórzy postanowili robić najlepsze pieniądze swojego życia. I wmawiają szerokiej publiczności, że tymi wiatrakami do mielenia ptaków, ogrzeje się, napędzi, oświetli nasz piękny kraj. Który jak wiadomo leży na węglu. Tu nas Pan Bóg położył na działce nr 1 na Globusie. Ale oto kopalnie mamy zamknąć do 2050, a z eurokołchozowych programów już pobudowano setki, tysiące wiatraków do mielenia ptaków. Ale to jeszcze mało tym, którzy na to postawili.

Czy Polska nie ma realnych problemów? Ma realne problemy. Takie jakie się biorą z urojonej doktryny globalnego ocieplenia, handlu emisjami dwutlenku węgla. To przyprawia nas o przerażające koszta energii, która drożeje zamiast tanieć. I chociaż rezerw węgla mamy na lat dziesiątki, jeśli nie setki naprzód, no to właśnie to wszystko mamy zamknąć. Mamy zrezygnować z tego co naturalne, co w Polsce najłatwiej dostępne. I mamy ogrzewać, napędzać i oświetlać kraj doktryną, która będzie się podobał Grecie Thunberg. Na domiar złego niektórzy postanowili robić na tym niezłe pieniądze.

– I otóż robią. Pod pretekstem niesienia pomocy polskim rodzinom, polskim gospodarstwom. Pod pretekstem ustawy, która ma zamrażać ceny energii wmontowali w ten projekt ustawy takie nowe “lub czasopisma”, lub wiatraki do mielenia ptaków. Kto wmontował? Politycy, którzy właśnie idą i nawet można powiedzieć już doszli do władzy. Czyli do wczoraj totalna opozycja, a dziś już witający się z gąską rząd Donalda Tuska. Z wyłączeniem Lewicy, która, z czego bardzo się cieszymy, że pryncypialnie potępia te groźne projekty, ale politycy KO, PSL i PL2050 napisali projekt ustawy. I ustawa dotyczy właśnie cen energii, ale znalazło się tam miejsce dla fragmentu o zaangażowaniu władzy w propagowanie tego sposobu pozyskiwania energii, który się nazywa odnawialne źródła energii, ze szczególnym uwzględnieniem wiatraków.
I te wiatraki, na mocy tej ustawy, można by stawiać bliżej ludzkich domostw niż do tej pory. Ba! Można by nie tylko wpływać na pejzaż i na jakość życia Polaków poprzez instalowanie ich jak Polska długa i szeroka. Można by nawet dokonać zamachów na własność wywłaszczając tych właścicieli przez których grunta pójdzie np. kabel, który odprowadza energię od takiego wiatraka.

– Pomijając problematyczność samego rozwiązania technicznego, które nigdy w życiu nie byłoby rentowne gdyby nie eurokołchozowe programy dopłat do tego co jest w istocie niemieckim, zdaje się z jakimś tam duńskim wkładem, projektem. (…) Wiatraki do mielenia ptaków się nie opłacają w normalnym świecie. (…)

– Ale na dodatek do tej problematyczności mamy projekt zamachu na własność, wolność i bezpieczeństwo Polaków poprzez uprzywilejowanie inwestorów, którzy mieliby prawo realizować inwestycje w oparciu o specjalne uchwały wiatrakowe, które podejmowałyby gminy przekreślając miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. I to jest gruba afera! (…)

Krzysztof Mulawa:
– Mamy niespełna miesiąc nowej, X kadencji Sejmu. Jeżeli chodzi o jasność i przejrzystość procesu legislacyjnego to będziemy mieli jedną jedyną różnicę. Te wrzutki, z którymi w IX kadencji Sejmu nie zgadzała się cala klasa polityczna, od Konfederacji przez Platformę do Lewicy to teraz te wrzutki, w odróżnieniu od IX kadencji Sejmu, nie będzie wprowadzał PiS tylko będzie wprowadzała Platforma Obywatelska z Trzecią Drogą i Lewicą.

– Pod płaszczykiem zamrożenia cen, do ustawy, którą już chyba można nazwać wiatrakową, wprowadzane są zapisy niekorzystne dla obywateli. Tych zmian jest aż 15. M. in. farmy wiatrakowe będą mogły stać bliżej zabudowań mieszkalnych niż obecnie.
Natomiast konsekwencją uznania inwestycji OZE za inwestycję celu publicznego będzie zniesienia jakichkolwiek zasad do budowania farm wiatrowych na ternie parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. To jest pomieszanie z poplątaniem, żeby w pięknym krajobrazie umieścić dziesiątki wiatraków. Kto był w stanie uznać, że to nie popsuje krajobrazu?

– Chciałbym to oficjalnie zapytać czym zajmuje się tutaj parlamentarny zespół ds. ochrony drzew powołany przez posłów Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy? Czy ten zespół będzie walczył z tymi zapisami, które pozwalają również na budowanie farm wiatrowych 300 m od Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody?

– Ten projekt ustawy jest niezgodny z interesem narodowym. Godzi w jakość życia Polaków i w przyrodę.