Nieudolność polskiej dyplomacji. Konfederacja krytykuje rozmowy w sprawie Turowa. - Konfederacja

Konfederacja skomentowała wynik wtorkowych rozmów w sprawie kopalni w Turowie. Zdaniem polityków tej formacji brak konkretów, utajnienie rozmów i ciągnący się wciąż spór z Czechami pokazuje nieudolność polskiej dyplomacji. Konfederaci domagają się od polskie rządu stanowczych działań, które zabezpieczą Polskę przed wypłatą jakiejkolwiek rekompensaty.

Na pierwszym w tym roku spotkaniu ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów nie doszło do żadnego przełomu. Dowiedzieliśmy się, że porozumienie jest blisko, ale jeszcze go nie ma. Przyczyn nie znamy, ponieważ protokół ze spotkania ma być tajny.

„Ta sprawa pokazuje dwie rzeczy. Pierwsza z nich to nieudolność i brak profesjonalizmu po stronie polskich służb dyplomatycznych. Mieliśmy cały szereg kompromitacji w związku z Turowem. Ostatnia głośna to nasz ambasador Jasiński, który publicznie krytykował polski rząd w niemieckich mediach w sprawie czeskiej.” – powiedział poseł Michał Urbaniak.

„Nie możemy zgodzić się na to, by Czesi przenosili ten temat do innych ośrodków arbitrażowych, tak jak w przypadku TSUE.” – dodał poseł Konfederacji.

Z komentarza minister Moskwy wiemy, że Czesi zgodzili się wycofać skargę do TSUE. Jednak do tej pory nie znane są szczegóły umowy ze stroną czeską. Nie wiemy, czy polski rząd nie zgodził się na wypłatę odszkodowania. Tego typu decyzja byłaby skandaliczna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ostatnich dniach polska strona dowiedziała się o funkcjonowaniu bez oceny środowiskowej czeskiej kopalni CSM. Polscy urzędnicy poinformowali, że kontynuacja wydobycia węgla w kopalni CSM może negatywnie znacząco zagrażać środowisku i zdrowiu obywateli Polski.

„Rząd potyka się o własne nogi. Problem, który mógł być w stosownym czasie załatwiony, wskutek zaniedbać i bierności, urósł do problemu międzynarodowego. Tak się kończy skoncentrowana na działaniach wizerunkowych” – powiedział Włodzimierz Skalik z Rady Liderów Konfederacji.

„Obawiamy się ze względu na tajność tych rozmów, że zakończą się one dla Polski bardzo niekorzystnie. (…) Liczymy na to, że przebieg tych rozmów zostanie ujawniony oraz, że aktywność propagandowa zostanie zamieniona na efektywną politykę.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI