„W państwie bezprawia rządzi siła. I dokładnie tak się dzieje!” - Konfederacja

„W państwie bezprawia rządzi siła. I dokładnie tak się dzieje!”

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak na YouTube:
– Miał być powrót praworządności, miały być konsultacje, miło być obniżenie konfliktu politycznego w Polsce a jest dokładnie na odwrót. To co się dzieje w ostatnich dniach naprawdę może przyprawiać o zawrót głowy.

Mamy pęknięcie w sądownictwie. Sądy nawzajem nie uznają swoich wyroków. Sąd Najwyższy, który jest powołany do tego, żeby dbał o spójność orzecznictwa w Polsce, posunął się do tego, że dwie skłócone Izby, złożone z różnych sędziów, oceniają tą samą sprawę i wydają dwie pary sprzecznych orzeczeń.
Jedna Izba uchyla postanowienia Marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów posłów Wąsika i Kamińskiego. Druga Izba uznaje, że to jest w mocy. Każdy może sobie wybierać wyroki jakie mu się podobają.

Sądownictwa dyscyplinarnego, które by nad tym zapanowało, już nie mamy. Bo Unia Europejska zażądała od państwa polskiego, żeby sądownictwo dyscyplinarne de facto sparaliżować, zlikwidować. Trybunał Konstytucyjny okazuje się nieuznawany przez nowe władze. Prerogatywy prezydenta do ułaskawienia nie są respektowane, bo dużej grupie prawników wydaje się, że Prezydent nie powinien zrobić tego co zrobił, a co Trybunał Konstytucyjny ocenił jako zgodne z Konstytucją. Komu w tej sytuacji wierzyć? Kompletnie już nie wiadomo.

W państwie bezprawia rządzi siła. I dokładnie tak się dzieje.

Policja przychodzi i zajmuje, a to redakcję (sąd później stwierdza, ze bezprawnie), a to w Pałacu Prezydenckim zatrzymuje ludzi, którzy zdaniem jednych są posłami, zdaniem innych nie są posłami. I na obie wersje mamy orzeczenia sądów.

To jest sytuacja której nie chcieliśmy oglądać po zmianie władzy. Nie tak to miało wyglądać, Panie Tusk, Panie Kosiniak, Panie Czarzasty i Marszałku Hołownia. Nie tak to miało wyglądać. Zapowiadaliście co innego. Zapowiadaliście, że będą konsultacje z opozycją. My, jako Konfederacja, nie zostaliśmy, w tych wszystkich sprawach, zaproszeni do żadnych konsultacji.

Chcielibyśmy żyć w państwie praworządnym. Chcielibyśmy, żeby ludzie, którzy popełnili przestępstwa ponosili konsekwencje. Ale to nie może odbywać się w atmosferze bezprawia i zemsty politycznej.

Komentarze (6)