Protest rolników w Niemczech. Polscy rolnicy dołączają do protestów - Konfederacja

Protest rolników w Niemczech. Polscy rolnicy dołączają do protestów

Anna Bryłka: Niemieccy rolnicy od połowy grudnia 2023 roku protestują głównie z powodu planów likwidacji przez rząd dopłat do paliwa rolniczego w 2024 roku. Niemieckim gospodarzom nie podoba się także nadmierny import zbóż z Ukrainy, który także uderza w ich gospodarstwa.

Rząd Niemiec jest tymczasem pod olbrzymią presją. Brakuje mu wielu miliardów euro po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wykorzystanie na cele klimatyczne pieniędzy, które miały początkowo zostać przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii. To orzeczenie doprowadziło do gigantycznej dziury budżetowej. 

Gabinet Scholza próbuje na wiele sposobów ją załatać, w tym podnosząc podatki rolnikom np. podatek od pojazdów rolniczych. Te wszystkie czynniki doprowadziły do dzisiejszego protestu, który wspierany jest przez europejskich rolników, pomimo codziennej konkurencji na unijnym rynku.

Dzisiaj w Gorlitz wspólny protest rolników niemieckich, polskich i holenderskich.
Anna Bryłka: Celem wspólnych manifestacji i blokad jest pokazanie europejskim politykom, że nie ma zgody europejskich rolników na powolne wygaszanie rolnictwa w Europie.

Każde z państw boryka się z innymi sposobami ograniczania rolnictwa, które w mniejszy lub większy sposób wynikają z prowadzonej przez Unię Europejską polityki klimatycznej. Jednak, wraz z rosnącymi wymaganiami wobec rolników europejskich, Unia Europejska godzi się na ogromny import artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. To niszczy europejskich rolników!

Komentarze (1)