Prezydent nie wyklucza 15. emerytury. Konfederacja: Mamy do czynienia z ludźmi, którzy kierują się w odmęty szaleństwa - Konfederacja

W programie “Gość Radia Zet” u Bogdana Rymanowskiego prezydent Duda stwierdził, że nie wyklucza wprowadzenia przez rząd 15 emerytury. Do tej wypowiedzi odnieśli się politycy Konfederacji, który uważają ten pomysł za szkodliwy. Zdaniem konfederatów kolejne miliardy złotych na potrzeby dodatkowej emerytury będą napędzały inflację, która na końcu i tak odbije się najmocniej na emerytach.

“Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował.” – powiedział prezydent. “Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej.”

“Jeśli chcemy, by polscy emeryci nie popadali w biedę, to rząd jest zobligowany, żeby walczyć ze skutkami inflacji, z szalejącą drożyzną, by był dostęp do węgla i gazu.” – stwierdził poseł Michał Urbaniak. “Zamiast tego rząd chce iść na łatwiznę i dosypywać pieniądze do gospodarki.”

Politycy wskazują, że sama 13 i 14 emerytura wynoszą już 25 miliardów złotych w 2022 roku, więc kolejna wypłata będzie jeszcze większym obciążeniem, które napędza inflację i ostatecznie odbije się na samych emerytach. “Mamy do czynienia z ludźmi, którzy kierują się w odmęty szaleństwa. Nie są w stanie zrozumieć, że ich polityka doprowadziła do tej sytuacji, która jest obecnie i teraz trzeba prowadzić działania o 180 stopni odwrotne.” – stwierdził Tomasz Grabarczyk z biura prasowego Konfederacji.

Grabarczyk odniósł się także do Campusu Przyszłości, organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego w Olsztynie, twierdząc, że nie stanowi on alternatywy dla młodych ludzi wobec rządów PiS. Polityk przypomniał deklarację Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni, która padła podczas ich wspólnego panelu na Campusie, że jeśli dojdą do władzy, wszystkie programy socjalne PiS zostaną przez nich utrzymane.

“Nie bez przyczyny Konfederacja jest najpopularniejszą partią wśród ludzi młodych, bo to młodzi ludzie widzą, że Konfederacja jest jedyną wolnościową alternatywą. Polityka gospodarcza tego rządu to jest polityka doprowadzania do kryzysu, a potem próba poradzenia sobie z tym kryzysem poprzez te działania, które do kryzysu doprowadziły. To tak, jakby się przeziębić i próbować się wyleczyć poprzez wyjście z mokrą głową na balkon. To są działania szkodliwe, szaleńcze.”