PiS realizuje plan likwidacji samochodów paliwowych - Konfederacja

PiS realizuje plan likwidacji samochodów paliwowych

Konrad Berkowicz: Stało się to przed czym ostrzegaliśmy już od dłuższego czasu. Rząd PiS-u zaczął realizować plan likwidacji samochodów paliwowych do 2035 roku. Już teraz najnowszą ustawą zlikwiduje de facto samochody spalinowe: trzynastoletnie diesle i siedemnastoletnie benzynowe. Według nowej ustawy gminy będą mogły blokować na przykład wjazd do miasta takim właśnie samochodom, co spowoduje to co już wydarzyło się w Niemczech, kiedy to załamały się ceny takich starszych samochodów. Niemcy musieli takie starsze samochody masowo wyprzedawać do biedniejszych krajów. I to czeka Polaków. Tych Polaków, którzy mają starsze samochody, ponieważ nie stać ich na nowe, droższe.

Prawo i Sprawiedliwość zamiast sprawić reformami, walką z inflacją, żeby Polaków było stać na nowsze, bardziej ekologiczne samochody, po prostu ustawą nakazuje im pozbyć się swoich starych samochodów. Niektórych będzie stać na kupienie nowszego samochodu, ale to będzie się wiązało zapewne z kredytami, z uszczupleniem oszczędności. Ale wielu Polaków nie będzie na to stać i oni po prostu stracą możliwość komunikacji samochodowej. Konfederacja jako jedyna się temu sprzeciwia.

Mateusz Morawiecki zgodził się na unijny program likwidacji samochodów spalinowych, nie zgłaszając weta do programu Fit For 55, a później sprzeciwu do tego właśnie programu na szczycie klimatycznym.