Konfederacja pozywa Gazetę Wyborczą - Konfederacja

Konfederacja pozywa Gazetę Wyborczą

Konferencja prasowa z udziałem posła Krzysztofa Bosaka i skarbnika Konfederacji Michała Wawra.

Michał Wawer:
– Od kiedy Konfederacji poszły sondaże w górę jesteśmy świadkami bezprecedensowej kampanii kłamstw i manipulacji na temat naszych postulatów, naszego programu.
Na pierwszym miejscu wyróżnia się kwestia programu zdrowotnego Konfederacji, gdzie ten program, który my zaproponowaliśmy jest w gruncie rzeczy dość prosty i oczywisty. To co postulujemy to jest zniesienie monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia. Doprowadzenie do sytuacji gdzie każdy pacjent może wypisać się z NFZ-u, wziąć przypadające na niego pieniądze z systemu ochrony zdrowia, ze składek zdrowotnych i pójść do innego ubezpieczyciela, który będzie gwarantował te same świadczenia co Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jest to proste, łatwe do zrozumienia. Jest to system, który nie jest tutaj wielkim, oryginalnym pomysłem. Jest to system, który dokładnie w takiej formie działa chociażby w Niemczech. Wydawałoby się nic rewolucyjnego.

– Niestety, w momencie kiedy przedstawiliśmy ten program mainstreamowe media i nasi przeciwnicy polityczni postanowili zrobić z tego narzędzie do uderzania w Konfederację i zaczęli produkować na masową skalę kłamstwa i manipulacje na temat naszych postulatów, nie podparte ani tym co napisaliśmy, ani tym co którykolwiek z liderów Konfederacji powiedział.
W ciągu ostatnich tygodni z dziesiątków źródeł słyszeliśmy, że Konfederacja chce zabrać Polakom dostęp do publicznej ochrony zdrowia. Że Konfederacja chce wprowadzić jakiś limit wydatków na osobę, powyżej którego trzeba będzie dopłacać z własnej kieszeni. Że Konfederacja będzie wymagać od Polaków dodatkowych ubezpieczeń od ciężkich chorób. Padła nawet konkretna kwota 4340 zł, której nie ma ani w naszym programie, ani w wypowiedziach któregokolwiek z liderów Konfederacji.
My próbowaliśmy to prostować w mediach, próbowaliśmy to i ustami moimi, ustami posła Krzysztofa Bosaka, i ustami współprzewodniczącego Sławomira Mentzena. Mówiliśmy o tym w ogólnokrajowych telewizjach, ale te kłamstwa są nadal powtarzane, nadal kolportowane przez każdego komu tylko przyjdzie do głowy uderzyć w Konfederację.

– Dzisiaj mówimy: dość! Temu trzeba postawić kres na drodze sądowej. I dlatego kierujemy dzisiaj pierwszy w tej kampanii wyborczej pozew Konfederacji. Pozew przeciwko Gazecie Wyborczej. Dlatego, że Gazeta Wyborcza w swoim artykule powtarzała te kłamstwa w sposób wyjątkowo perfidny. Mianowicie na portalu wyborcza.pl pojawił się artykuł zawierający omówienie, rozdział po rozdziale, omówienie, analizę, komentarze do naszego programu i przy części dotyczącej właśnie programu zdrowotnego zostały powtórzone, oprócz jeszcze wielu innych manipulacji w tym artykule, zostały powtórzone wszystkie kłamstwa o których przed chwilą mówiłem.

– To jest wyjątkowo perfidne z tego względu, że jeżeli ktoś nie czytał naszego programu, a nie ukrywajmy, większość Polaków nie czytała naszego programu, to czytając sam tylko artykuł na stronie Gazety Wyborczej musi dojść do wniosku, że skoro tutaj w omówieniu naszego programu znalazły się takie tezy to znaczy, że one są wprost cytatami albo omówieniami tego co w tym programie jest. A jest to po prostu nieprawda. Ani w naszym programie, ani tak jak mówiłem, w naszych wypowiedziach nigdy takie postulaty nie padły.

– Dlatego dzisiaj złożyliśmy ten pozew. Spodziewamy się, że pierwsza rozprawa będzie jutro albo najpóźniej w poniedziałek. A dzięki dobrodziejstwom wyborczego trybu sądowego już do połowy przyszłego tygodnia powinniśmy mieć prawomocny wyrok.
Domagamy się od Agory S.A., wydawcy portalu Wyborcza.pl, domagamy się przeprosin, domagamy się usunięcia tego, zawierającego kłamstwa i manipulacje artykułu, domagamy się również wpłaty 20 tysięcy złotych, symbolicznych, na organizację tegorocznego Marszu Niepodległości – największej imprezy patriotycznej w Europie. (…)

Krzysztof Bosak:
– Zaczęła się kampania wyborcza – czas najwyższy kogoś pozwać. Przypomnijmy, że w poprzedniej kampanii wyborczej Konfederacja wygrała szereg spraw w trybie wyborczym. W tamtym czasie z mediami rządowymi, m.in. z TVP. Tym razem zaczynamy od mediów lewicowych, związanych z opozycją lewicową, takich jak Gazeta Wyborcza. Nie pozwolimy kłamać na swój temat. Będziemy korzystać ze swoich praw, te procedury, którą przewiduje prawo na dochodzenie sprawiedliwości w debacie publicznej. Widzimy też na tym przykładzie, że lewicowe media opozycyjne i propagandowe media rządowe niespecjalnie się między sobą różnią jeśli chodzi o poziom uczciwości. Nie jest to dla nas zaskoczeniem. Natomiast fakt, że kłamią na nasz temat albo próbują nas cenzurować i media lewicowe, i media rządowe, zwane pseudoprawicowymi, jest dowodem na to, że Konfederacja jest prawdziwą opozycją, że nie jesteśmy w układzie z nikim. Że jesteśmy niezależni i że dla nikogo nie jest wygodne, żeby Konfederacja rosła sondażowo i zyskiwała poparcie.

– W kwestii naszego programu zdrowotnego warto dodać to, że w swoich propozycjach, które absolutnie są do dyskusji i jesteśmy gotowi do dyskusji z ekspertami systemu ochrony zdrowia i polityk publicznych, żeby doskonalić. Te propozycje nie są dopięte, nie są zamknięte na ostatni guzik. Tam jest sporo rzeczy do dalszej dyskusji, więc dyskusja o konkretnych kwotach jest absurdalna, więc my tych kwot nie podajemy. Jeżeli mamy zaprojektowane w przyszłym roku w budżecie 190 miliardów złotych na zdrowie, no to, żebyśmy zaczęli rozmawiać o konkretnych kwotach, to wpierw trzeba by te 190 miliardów pozostawić na utrzymanie tego za co odpowiada rząd, z samym ministerstwem zdrowia włącznie, a resztę rozdzielić na pacjentów i ta proporcja wcale nie jest jasna, nie jest oczywista, bo do tego momentu rząd nie ma jasnej koncepcji za co chce wziąć pełną odpowiedzialność a co chce spychać na obywateli i ich indywidualną inicjatywę. (…)

Skomentuj