Konfederacja o projekcie Koryto Plus: PiS zdaje sobie sprawę, że czeka ich koniec - Konfederacja

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym i o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Projekt zakłada, że kadencja władz i organów nadzorczych pięciu spółek trwać ma 5 lat. Chodzi o Orlen, Polfe, Gaz-System, Polskie Sieci Energetyczne i Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych. Na odwołanie konkretnych osób z władz tych spółek będzie musiała wydać zgodę nowa Rada.

W skład tej rady mają wchodzić 3 osoby wskazane przez Sejm, 1 wskazana przez Senat i 1 wskazana przez prezydenta. Kadencja członków tej rady ma trwać 6 lat. Mają oni pełnić swoje funkcje bez wynagrodzenia i otrzymywać zwrot wydatków (za przejazdy lub noclegi).

„Władza zdaje sobie sprawę, że czeka ich koniec. Zazwyczaj przy zmianie władzy zmieniają się świnie przy korycie, w spółkach skarbu państwa i ta władza chce zabetonować na sześć lat władzę spółkach.” – powiedział Jakub Kulesza, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji.

„Model ustrojowy, który ta rada postuluje, my już dobrze znany. To jest klon Rady Mediów Narodowych. Ciało wirtualne, złożone z posłów, bez siedziby i budżetu, instytucjonalnie nie ma żadnej formy, więc żadną strategią nie będzie się zajmować. Będzie się zajmować jedynie nadzorem właścicielskim nad spółkami skarbu państwa.” – stwierdził Krzysztof Bosak.

„Nadzieję niesie to, że PiS przygotowuje się do utraty władzy w Polsce. Smutna konstatacja jest taka, że PiS co prawda przygotowuje się do oddania władzy, ale chce zachować władzę w sprawie dla siebie najważniejszej, czyli w spółkach skarbu państwa. To jest naturalne, że jeśli istnieje wielkie koryto, to świnie zmieniają się przy korycie, a naszym celem jest to, żeby koryto zlikwidować.”

W trakcie konferencji Konfederacji rzecznik PiS, Radosław Fogiel, powiedział w mediach, że jego partia wycofuje ten projekt z Sejmu.