Konfederacja domaga się wyjścia wojsk polskich z Iraku! - Konfederacja

Konfederacja domaga się wyjścia wojsk polskich z Iraku!

Posłowie Konfederacji przedstawili projekt uchwały Sejmu RP, który zobowiązuje rząd do wycofania polskich wojsk z terenu Iraku. Nie chcemy być wciągani w obcy konflikt!

Grzegorz Braun – Ten projekt został właśnie odrzucony i to nie w głosowaniu, tylko trybem odrzucenia wniosku formalnego. Większość parlamentarna ani myśli przychylać się do jakichkolwiek projektów przez nią samą nie wysuniętych.

Janusz Korwin-Mikke – Art. 6 NATO wyraźnie mówi, że NATO działa tylko na obszarze północnego Atlantyku, wliczając w to obszar Morza Śródziemnego. Ponieważ Irak nie leży nad północnym Atlantykiem, ani Morzem Śródziemnym, nie mamy żadnych zobowiązań wobec NATO.

Robert Winnicki – Dzisiaj Minister Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz, mówił o tym, że czekamy na stanowisko Donalda Trumpa ws. polityki bliskowschodniej. My jako Konfederacja chcemy debaty w polskim parlamencie i chcemy stanowiska polskiego, związanego z polskim interesem narodowym, takiego jaki oparty jest o polską rację stanu na Bliskim Wschodzie, a nie od dyrektywy z Waszyngtonu. Niestety ten brak suwerennej polityki zagranicznej odbija się dzisiaj czkawką. – Winnicki podkreślił, że Konfederacja domaga się cały czas rzetelnej, otwartej debaty o tym jak definiowane są interesy w polskiej polityce zagranicznej, zwłaszcza w regionie bliskowschodnim.

Zobacz projekt ustawy [PDF]