Konfederacja apeluje do Andrzeja Dudy o sprzeciw wobec funduszu odbudowy! - Konfederacja

Konfederacja apeluje do Andrzeja Dudy o sprzeciw wobec funduszu odbudowy!

W dniu wczorajszym Senat przegłosował ratyfikację zasobów własnych Unii Europejskiej. Pomimo wcześniejszych zapewnień o serii poprawek, z którymi ustawa miała wrócić do Sejmu, czy stworzeniu preambuły, ratyfikacja przeszła po kilku głosowaniach. Teraz trafi ona do prezydenta. Według polityków Konfederacji jest to najpoważniejszy sprawdzian głowy państwa. Apelują oni, by Andrzej Duda odrzucił ten projekt.  

Dobromir Sośnierz: Prezydent będzie poddany poważnej próbie. To jedna z niewielu tak kluczowych decyzji, które przyjdzie mu podjąć. Jeden z najważniejszych sprawdzianów tego, czy nasz prezydent wyrośnie ponad polityczną piaskownicę i stanie się mężem stanu, czy ulegnie politykierstwu. (…) Czy będzie kolejnym, na którego będziemy musieli złożyć zawiadomienie do Trybunału Stanu za złamanie Konstytucji, czy też okaże się strażnikiem Konstytucji. – tym samym Dobromir Sośnierz odniósł się do przygotowanego już przez jego partię wniosku o Trybunał Stanu dla Mateusza Morawieckiego, które politycy tej formacji przedstawili po przegłosowaniu funduszu odbudowy w Sejmie. W ich opinii głosowanie powinno odbyć się większością kwalifikowaną 2/3 głosów, bo tak nakazuje artykuł 90 Konstytucji. Ostatecznie Sejm głosował zwykłą większością głosów, co Konfederacja uznaje za złamanie ustawy zasadniczej.

Poseł Sośnierz zaapelował także do Andrzeja Dudy o spotkanie z liderami jego partii, na którym konfederaci przedstawią argumenty przeciwko ratyfikacji funduszu: Apelujemy o spotkanie z przedstawicielami Konfederacji. Chętnie Panu Prezydentowi pokażemy bardzo istotne argumenty za tym, że to jest po prostu zły pomysł, że jest procedowany z naruszeniem przepisów prawa i że w długookresowym terminie będziemy tego strasznie żałować.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI