Facebook ucina zasięgi Konfederacji! - Konfederacja

Facebook ucina zasięgi Konfederacji!

Na konferencji prasowej w Sejmie politycy Konfederacji poinformowali, że mają obecnie problem z cenzurą prowadzoną przez portal Facebook. Chodzi o przycinanie zasięgów ich głównego profilu oraz grożenie całościowym usunięciem strony. Profil Konfederacji jest największym profilem wśród wszystkich partii politycznych w Polsce oraz głównym źródłem dotarcia tego ugrupowania do wyborców. 
 
Konfederacja jest ugrupowaniem, które wyrosło w sieci. W kampanii parlamentarnej w 2019 roku był to najrzadziej obecny komitet wyborczy w głównych mediach, a mimo to udało się tej partii odnieść sukces i wprowadzić jedenastu posłów. Z całą pewnością była (i jest nadal) to zasługa popularności w Internecie. Dzisiaj profil Konfederacji na Facebooku obserwuje 669 tysięcy użytkowników, co robi go nie tylko największym profilem partii politycznej w Polsce, ale również największym profilem wśród polskich partii politycznych w mediach społecznościowych w historii. 
 
Obecnie Konfederacja ma problem z cenzurowaniem treści przez facebooka. Na przełomie trzech ostatnich tygodni problemem stały się dwa posty, które w żaden sposób nikogo nie obrażają, nie atakują, ani nie stosują tzw. “mowy nienawiści”. Łączy ich jedynie wspólna linia narracyjna w sprawie polityki lockdownu i restrkcji covidowych. 
 
Pierwszy post był fragmentem wywiadu profesora medycyny Piotra Kuny, eksperta w dziedzinie chorób zakaźnych, który w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Polsat News skrytykował politykę rządu w sprawie walki z Covid-19, przymus maseczkowy i obostrzenia nakładane na obywateli. 
Drugi post udostępniony 26 listopada opierał się na podobnej narracji i był memem pod hasłem “Konfederacja miała rację!” z wymienionymi cytatami z ministra Adama Niedzielskiego.
 
“Za cytat z ministra Niedzielskiego ten post został usunięty z mediów społecznościowych i zasięgi spadły nam jeszcze bardziej. Obliczyliśmy średnią naszych zasięgów i ze średniej 200-250 tysięcy przy pierwszym banie, zasięgi spadły nam 2,5 krótkie do 100 tysięcy,a teraz do 50 tysięcy.” – powiedział przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji, Jakub Kulesza. 
“Fragment mojego wywiadu wystąpienia w jednej z telewizji został wrzucony na profil Konfederacji. Zrobił tam wynik rzędu 50 tysięcy zasięgu, czyli bardzo mały. Ten sam materiał wrzuciłem na swój profil, który ma ledwo 50 tysięcy obserwujących i tam ten post zrobił sześć razy lepszy wynik, dobijając już do pół miliona zasięgu”. – powiedział Kulesza, mówiąc, że temat należy nagłaśniać.
Zdaniem posła profil Konfederacji został objęty tzw. “shadowbanem”. Oznacza on, że obserwujący profil nie widzą jego postów, ponieważ przestały się one wyświetlać na ich tablicy. Konfederaci nie przesądzają co jest problemem, czy naciski polityczne, czy specjalnie algorytmy, a może zwyczajny błąd, ale chcą tę sprawę wyjaśnić w samym Facebooku. Na komunikat ze strony portalu, grożący zrzuceniem strony, odpowiedzieli już wnioskiem o wyjaśnienie tej sprawy i zaprzestanie cenzurowania i ograniczania zasięgu ich głównego profilu.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI